لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

پرزیدنت ترامپ: آزادی مایکل وایت نشان داد که توافق ممکن است


Trump
Trump

پرزیدنت ترامپ دقایقی پیش با مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا که توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بود و امروز از ایران خارج شد تلفنی گفت‌وگو کرد.

پرزیدنت ترامپ پس از مکالمه با آقای وایت که در حال حاضر در زوریخ است در توییتر نوشت: او به زودی سوار هواپیمای آمریکایی خواهد شد و به خانه، به ایالات متحده، می‌آید! از زمانی که من سر کار آمده‌ام، ما بیش از ۴۰ گروگان و زندانی آمریکایی را به خانه آورده‌ایم. ممنونم ایران؛ این نشان داد که توافق ممکن است!

ساعتی قبل رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به آزادی مایکل وایت گفته بود: «با خرسندی اعلام می‌کنم مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا، که برای مدت ۶۸۳ روز توسط ایران بازداشت شده بود، سرنشین یک هواپیمای سوئیسی است که همین حالا آسمان ایران را ترک کرد. ما انتظار داریم که او به زودی در خانه به خانواده‌اش در آمریکا ملحق شود. … من هیچ‌گاه از تلاش برای آزادی تمامی شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند، دست برنخواهم داشت! سوئیس، از کمک شایان شما سپاسگزاریم.»

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز با بازنشر ویدئویی از آقای وایت در کنار برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به مایکل وایت خوشامد گفت:

مایکل وایت تابستان ۹۷ در ایران زندانی شد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت، بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

پس از آن که مایکل وایت به خاطر شیوع کرونا به شکل موقت آزاد شد، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده به تلاش برای آزادی کامل او و دیگر آمریکایی‌هایی که به غلط و ناعادلانه در ایران زندانی شده‌اند، ادامه میدهد.

XS
SM
MD
LG