لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

مقام آمریکایی: آزادی مایکل وایت مبادله زندانی با سیروس عسگری نبود


کن کوچنلی، معاون موقت وزیر امنیت میهن ایالات متحده آمریکا
کن کوچنلی، معاون موقت وزیر امنیت میهن ایالات متحده آمریکا

کن کوچنلی، معاون موقت وزیر امنیت میهن ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد آزادی مایکل وایت از ایران مبادله زندانی نبوده و هیچ ارتباطی با بازگشت سیروس عسگری از آمریکا ندارد.

آقای کوچنلی روز پنجشبه ۱۵ خرداد و در پیامی در توئیتر گفت: «سیروس عسگری بخشی از یک توافق مبادله زندانی با مایکل وایت نبود. ما از دسامبر گذشته [شش ماه پیش] در تلاش بوده‌ایم که عسگری را به ایران بازگردانیم؛ ولی مقامات ایران تا این هفته مدام کارشکنی می‌کردند.»

معاون موقت وزیر امنیت میهن آمریکا افزود: «وقتی تمایل ما برای در اختیار داشتن عسگری کمتر از [تمایل] ایرانی‌ها است، دیگر مبادله زندانی جوابگو نیست.»

آقای کوچنلی پیشتر طی پیامی در توئیتر گفته بود: «موضوع عسگری و وایت هرگز به هم مرتبط نبود. ما از سال گذشته در تلاش بوده‌ایم که عسگری را [اخراج کرده و به ایران] بازگردانیم، ولی دولت ایران در همه مراحل کارشکنی کرد. ای‌کاش ایران واقعا، و همان‌گونه که کاری کرده بود همه ما باور کنیم، برای بازپس‌گیری شهروندان غیرقانونی خود مشتاق می‌بود.»

معاون موقت وزیر امنیت میهن آمریکا افزود: «چطور است ایرانی‌ها ۱۰ [شهروند ایرانی] دیگری که در بازداشت نیروهای اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده هستند، و حکم اخراج‌شان صادر شده است را نیز تحویل بگیرند؟ اگر جواد ظریف اخلال ایجاد نکرده بود، تا الان ترتیب بازگشت این ۱۰ نفر هم داده شده بود. ولی به جای این، آن‌ها تعلل می‌کنند.»

XS
SM
MD
LG