لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

آمریکا یکی از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع ایران را به دلیل «مشارکت در برنامه توسعه تسلیحات شیمیایی رژیم» تحریم‌‌ کرد


ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا در واشنگتن
ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا در واشنگتن

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد «گروه شهید میثمی» و رئیس آن را به دلیل فعالیت در حوزه تحقیق در زمینه سلاح‌های شیمیایی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ آذر منتشر کرد، گروه شهید میثمی زیرمجموعه سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی است که در سال ۲۰۱۴ و در ارتباط با گسترش تسلیحات کشتار جمعی از سوی آمریکا تحریم شد.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، گفت: «تولید تسلیحات کشتار جمعی توسط ایران تهدیدی برای همسایگان آن کشور و جهان است. ایالات متحده به مقابله با هرگونه فعالیت رژیم ایران برای گسترش تسلیحات شیمیایی که ممکن است توسط رژیم یا نیروهای نیابتی‌اش برای پیشبرد اهداف بدخواهانه‌‌شان مورد استفاده قرار گیرد، ادامه می‌دهد.»

به این ترتیب «گروه شهید میثمی» و مهران ببری، مدیر آن گروه، از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌اند و در فهرست دفتر کنترل دارایی های خارجی این وزارتخانه، موسوم به «اوفَک»، قرار گرفته‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم با صدور بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده هرگونه دست داشتن رژیم ایران در یک برنامه تسلیحات شیمیایی را محکوم، و افرادی که در چنین‌ فعالیت‌هایی مشارکت داشته باشند را تحریم می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «علاوه بر توقیف تمامی دارایی‌های گروه شهید میثمی و مهران ببری در ایالات متحده، هرگونه ارتباط آنها با نظام مالی ایالات متحده قطع می‌شود و [نام آنها] در فهرست آنلاین گسترش‌‌دهندگان تسلیحات کشتار جمعی، قرار می‌گیرد.»

XS
SM
MD
LG