لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

نماینده سازمان ملل در امور یمن برای نخستین بار به ایران رفت


مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن
مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز یکشنبه ۱۹ بهمن برای گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی در مورد بحران یمن، برای نخستین بار به ایران سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی ایران در گزارشی اعلام کرد: «مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل، برای یک سفر دو روزه وارد تهران شد.»

بر اساس این گزارش، آقای گریفیتس قرار است با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، و دیگر مقام‌های ارشد ایرانی دیدار و درباره جنگ یمن گفت‌وگو کند.

به گزارش رویترز، دفتر آقای گریفیتس نیز با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی گفت که این سفر بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک او برای حمایت از راه حل سیاسی مذاکره شده برای پایان بخشیدن به این مناقشه است. در این بیانیه مطبوعاتی آمده است، اولویت اصلی وی حمایت از توافق آتش‌بس به دست آمده میان طرف‌های درگیر، اقدامات فوری بشردوستانه، و از سرگیری روند سیاسی است.

این سفر چند روز پس از آن انجام می‌شود که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، از قطع حمایت تسلیحاتی واشنگتن از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن خبر داد.

حوثی‌ها از سال ۲۰۱۴ علیه دولت یمن، که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، شورش کرده‌اند. ایران از این گروه شبه‌نظامی شیعه حمایت می‌کند.

عربستان سعودی و برخی متحدان منطقه‌ای آن، از مارس ۲۰۱۵ در دفاع از دولت قانونی عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، علیه حوثی‌ها وارد جنگ شدند.

تلاش‌های بین‌المللی برای توقف جنگ در یمن تاکنون موفق نبوده و پرزیدنت بایدن اعلام کرده است ایالات متحده، با تکیه بر دیپلماسی، خواهان پایان دادن به آن است.

XS
SM
MD
LG