لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

دادگاهی در آمریکا، ایران را به پرداخت حدود ۱.۵ میلیارد دلار غرامت به خانواده باب لوینسون محکوم کرد


رابرت لوینسون در سه مقطع زمانی
رابرت لوینسون در سه مقطع زمانی

یک قاضی دادگاه فدرال ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت حدود ۱.۵میلیارد دلار غرامت به خانواده باب لوینسون محکوم کرد.

در این حکم، که رونوشت آن در تارنمای «جاستیا» منتشر شده، قاضی تیموتی کِلی می‌گوید که ربودن باب لوینسون «رنجی بی‌اندازه» را به خانواده او تحمیل کرده است.

وی می‌افزاید که اقدام ایران در شکنجه شهروندان آمریکایی رفتار و سیاستی مسبوق به سابقه‌ای طولانی‌مدت است.

رابرت (باب) لوینسون، از مأموران سابق اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام روز چهارشنبه ششم فروردین در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری، انوشه آشوری، و کایلی مور گیلبرت، در ایران به زندان افتاده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

تحلیلگران غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی از این افراد به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG