لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

وزیر خارجه آمریکا از تحریم دو مقام وزارت اطلاعات ایران در ارتباط با ربودن باب لوینسون خبر داد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

ایالات متحده دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل دست داشتن در ربودن باب لوینسون، تحریم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ آذر با صدور بیانیه‌ای گفت: برای ۱۳ سال، رژیم ایران از هرگونه ارایه اطلاعات در مورد رابرت (باب) لوینسون، خودداری کرده است. مقامات ارشد ایران اجازه ربودن و دستگیری لوینسون را دادند و بعد کارزاری برای گسترش اطلاعات نادرست و منحرف کردن نقش رژیم در این اقدامات به راه انداختند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: امروز ایالات متحده محمد باصری و احمد خزائی، دو مقام ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که در ربودن باب لوینسون در جزیره کیش در نهم مارس سال ۲۰۰۷ نقش داشتند را تحریم می‌کند. آنها به عنوان نیروی اطلاعاتی در ربودن،‌ دستگیری و به احتمال زیاد مرگ باب لوینسون نقش داشته‌اند.

همزمان،‌ سخنگوی کاخ سفید هم با صدور بیانیه‌ای گفت که تحریم امروز این دو مقام وزارت اطلاعات ایران اقدامی در جهت پاسخگو نگه داشتن رژیم ایران و کسانی است که در ربودن رابرت لوینسون دست داشته‌اند.

واکنش خانواده لوینسون

خانواده رابرت لوینسون روز دوشنبه در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، یاد آور شد: رابرت لوینسون به دلیل اقدامات ظالمانه، بدبینانه و غیر انسانی مقامات ایرانی، هرگز زنده به خانه و خانواده خود باز نخواهد گشت. به خاطر این افراد و امثال آنها، شوهر، پدر و پدربزرگ خارق‌‌العاده ما هزاران کیلومتر دورتر‌ از کسانی که دوستشان داشت، در تنهایی از دنیا رفت. این، تنها یک گام در مسیر طولانی کسب عدالت برای او [رابرت لوینسون] است اما گام مهمی‌ است.

در این بیانیه آمده است: ما از دولت ترامپ از جمله مشاور امنیت ملی، وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری برای اعلامیه امروز سپاسگزاریم و قدردانی ویژه خود را از زنان و مردان اف.بی.آی (پلیس فدرال آمریکا) که در قبال پرونده باب [لوینسون] احساس مسئولیت می‌کنند، ابراز می‌داریم.

در رابطه با تحریم جدید آمریکا، جیسون برادسکی، مدیر سیاستگذاری سازمان «اتحاد علیه ایران هسته ای» مستقر در ایالات متحده، در پیامی به بخش فارسی صدای آمریکا، گفت: «من به پیشینه محمد باصری و احمد خزایی نگاهی انداختم و جای شگفتی نیست که سوابق عمومی چندانی از آن ها وجود ندارد.»

برادسکی گفت به نظر می رسد ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درگیر آدم ربایی و کشتن افراد در خارج و داخل ایران بوده اند. مقام های آمریکا و ترکیه به رسانه های غربی گفته اند در قتل مسعود مولوی وردنجانی، مخالف رژیم، در نوامبر ۲۰۱۹، و ربودن حبیب چعب، دیگر ایرانی مخالف رژیم، و انتقال او به داخل ایران در اکتبر سال جاری، به ماموران وزارت اطلاعات ایران که در استانبول فعالیت دارند، مشکوک هستند.

رابرت (باب) لوینسون، از مأموران سابق اداره مبارزه با مواد مخدر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، اسفند ماه ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

خانواده باب لوینسون که سال‌ها برای آزادی او تلاش کرده بودند، سرانجام روز چهارشنبه ششم فروردین در پیامی در فیسبوک از درگذشت او در بازداشت جمهوری اسلامی خبر دادند.

XS
SM
MD
LG