لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

تلاش جدید چند سناتور جمهوری‌خواه برای الزام دولت بایدن به کسب اجازه از سنا برای توافق با ایران


سناتور تد کروز (راست) و مارکو روبیو از جمله پیشنهاد‌دهندگان این اصلاحه هستند
سناتور تد کروز (راست) و مارکو روبیو از جمله پیشنهاد‌دهندگان این اصلاحه هستند

یک گروه از سناتورهاى ارشد جمهوريخواه اصلاحيه‌اى را براى تصويب به سنا ارائه خواهند كرد که دولت پرزيدنت بايدن را ملزم به كسب مجوز كنگره براى امضاى هرگونه توافق هسته‌اى با جمهورى اسلامى ايران می‌كند.

نشریه واشینگتن فری‌بیکن در گزارشی که روز چهارشنبه پنجم خرداد منتشر شد، اعلام کرد اصلاحيه پيشنهادى که واشینگتن فری‌بیکن از متن پیشنویس آن مطلع شده است از سوی ران جانسون و با حمايت تد كروز، ماركو روبيو، و جان باروسو، تلاش دارد مانع قابل توجهی مقابل تلاش دولت بايدن براى بازگشت به توافق هسته اى ۲۰۱۵ با ايران ایجاد كند.

اين طرح در صورت تصویب رييس جمهورى را از لغو و چشم پوشى و تعليق تحریم‌ها و يا كاهش و محدود كردن آن‌ها بدون موافقت كنگره منع می‌كند.

پیشتر هم نمایندگان کنگره در اقداماتی متفاوت، درخواست‌هایی را در مورد مذاكره بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام به دولت پرزیدنت بایدن ارائه کرده‌اند. از جمله دست‌کم ۱۵ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با انتشار نامه‌ای از پرزیدنت جو بایدن خواسته‌‌اند که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو نکند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. پنجمین دور از مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در وین در جریان است.

XS
SM
MD
LG