لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

معاون وزیر خارجه آمریکا: برخی کشورها از پاندمی کرونا برای محدود کردن آزادی مردم سوء استفاده کرده‌اند


استفن بیگن معاون وزیر خارجه آمریکا
استفن بیگن معاون وزیر خارجه آمریکا

معاون وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد «جامعه دموکراسی‌ها» گفت، در ماه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم برخی حکومت‌ها از پاندمی کرونا برای محدود کرد حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین جوامع خود سوء استفاده کرده‌اند.

استیفن بیگن افزود: همچنین دیده‌ایم آنها از نشر اطلاعات گمراه کننده، سرکوب گروه‌های مذهبی و اقلیت‌ها، سانسور رسانه‌های مستقل، محدودیت دسترسی به اینترنت، گسترش نظارت‌های فله‌ای و تعلیق حاکمیت قانون، در راستای اهداف خود استفاده کرده‌اند.

این مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده خاطر نشان کرد که ایالات متحده با نگرش و ارزش‌های خود در کنار مردم این کشورها برای حمایت از پیشرفت انسانی که ریشه در اصول دموکراتیک دارند خواهد ایستاد.

آقای بیگن در بیانیه خود از کشور خاصی نام نبرده است اما ایران در زمره کشورهایی است که در ماه‌های اخیر نقض حقوق بشر را تشدید کرده و تلاش در انتشار اطلاعات گمراه کننده درباره ویروس کرونا و یا بهره‌برداری از اعتراضات مدنی در آمریکا دارد.

در تاریخ ۲۹ خرداد ژنرال کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، موسوم به سنتکام، اعلام کرد که ایران، روسیه، و چین کارزار بزرگی را علیه آمریکا و با هدف پراکندن اطلاعات نادرست درباره شیوع کرونا به راه انداخته‌اند.

مقامات ایالات متحده تاکنون بارها بر دروغگویی مقام‌های جمهوری اسلامی به مردم ایران تاکید کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، اسفند ماه گذشته گفت که رژیم ایران همیشه درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود دروغ گفته است؛ همان طور که درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و شیوع ویروس کرونا دروغ گفت. با این سابقه دروغگویی باید فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا شفاف شود.

اسفند ماه گذشته نیز برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفته بود:‌ «نگران مردم ایران هستیم؛ رژیم ایران اطلاعات مهمی را درباره شیوع کرونا مخفی کرده است.»

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت خطاب به مقامات ایران گفته بود که از دروغگویی و دزدی دست بردارند.

وی همچنین دی‌ماه سال گذشته به صدای آمریکا گفته بود مردم به دروغگویی رهبران جمهوری اسلامی معترضند.

XS
SM
MD
LG