لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

کاندولیزا رایس به ایران هشدار داد که از اعتراضات آمریکا سوءاستفاده تبلیغاتی نکند


کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده
کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده

کاندولیزا رایس، از وزیران خارجه پیشین ایالات متحده، روز یکشنبه به ایران نسبت به سوءاستفاده تبلیغاتی از اعتراضات آمریکا هشدار داد.

خانم رایس روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با برنامه «فیس دِ نیشن» شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی در مورد دیدگاه او در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر سوءاستفاده دولت‌های ایران، چین، و روسیه از تصاویر اتفاقی که برای جرج فلوید افتاد و آن چه امروز در خیابان‌های شهرهای آمریکا روی می‌دهد، جهت دستیابی به اهداف تبلیغاتی‌شان، گفت: «این [اعتراضات آمریکا] همانند جنبش سبز در ایران، که شما طی آن مردم را به خاطر مخالفت با حکومت مذهبی‌‌تان کشتید، نیست.»

این وزیر خارجه پیشین ایالات متحده گفت: «من به آنها، به ویژه در مکان‌هایی مانند چین، روسیه، و ایران که ممکن است بخواهند از این موضوع بهره‌برداری تبلیغاتی کنند، می‌گویم: این قدر مضحک نباشید. این [اعتراضات]، میدان تین‌آن‌من نیست که در آن شما افرادی که مخالف دولت بودند را درو کردید. این [اعتراضات]، حمله به کریمه نیست که شما اراضی همسایه‌تان را تصرف کردید.»

خانم رایس تاکید کرد که «آمریکا به این خاطر بهتر شده است که ما تمایل داشته‌ایم با مشکلات‌مان رودررو شویم. و ما بار دیگر با مشکلات‌مان رودررو خواهیم شد.»

این وزیر خارجه پیشین ایالات متحده تاکید کرد: «ما هم‌اکنون با [مشکلات‌مان] رو‌دررو شده‌ایم و من فکر می‌کنم که این بار به مسیرمان ادامه خواهیم داد. اما من واقعا نیاز ندارم که ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ برای من درباره اعتراضات مسالمت‌آمیز لفاظی کنند، آن هم زمانی که خودشان تنها به این خاطر که مردم می‌خواستند از دولت انتقاد کنند، به استفاده از زور متوسل شدند. این آن چیزی نیست که در این جا [اعتراضات آمریکا] اتفاق می‌افتد.»

XS
SM
MD
LG