لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان طرح فشار حداکثری بر ایران را برای تبدیل شدن به قانون ارائه می‌کند


کنگره ایالات متحده آمریکا در واشینگتن
کنگره ایالات متحده آمریکا در واشینگتن

کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان اعلام کرد طرحی را با عنوان «قانون فشار حداکثری» برای تصویب ارائه می‌کند. این طرح خواستار افزایش تحریم‌ها بر ایران و جلوگیری از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام است.

کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین اعلام کرد که روز چهارشنبه و با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، از این طرح رونمایی می‌کند.

این طرح بنا دارد دولت آمریکا را ملزم به افزایش تحریم‌ها علیه ایران کند. همچنین «تبدیل کردن راهبرد موفقیت‌آمیز و به اثبات‌ رسیده فشار حداکثری به قانون» و «جلوگیری از پیوستن دوباره دولت پرزیدنت بایدن به توافق هسته‌ای ایران» موسوم به برجام، از دیگر اهداف این طرح عنوان شده است.

کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان اعلام کرد: «در مورد ایران، ما دو هدف را دنبال می‌کنیم: ایران باید از دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک منع شود؛ ایران باید از تامین مالی تروریسم بین‌المللی منع شود.»

کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان که بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا است پیشتر طرحی را رونمایی کرد که عنوان آن «راهبرد امنیت ملی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان: نیرومندکردن آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی» است و تهیه آن یک سال و نیم طول کشید. این طرح «پیشنهاد می‌کند که شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها توسط کنگره [آمریکا] بر ایران وضع شود.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG