لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان در برخی استان‌ها ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش یافته است


عدم حمایت دولت از کسب و کارها باعث شده تعداد زیادی از مشاغل غیرضروری به فعالیت خود ادامه دهند
عدم حمایت دولت از کسب و کارها باعث شده تعداد زیادی از مشاغل غیرضروری به فعالیت خود ادامه دهند

بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت ایران، آمار روزانه مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در روز سی‌ام فروردین بار دیگر به مرز چهار صد نفر نزدیک شد. شمار مرگ و میر از ششم آذرماه تا بیست و نهم فروردین، زیر چهارصد نفر قرار داشت. همچنین، مبتلایان جدید از هفدهم فروردین تاکنون، بالای ۲۰ هزار نفر مانده است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، از نقض قوانین قرنطینه توسط بیمارانی که تست کرونای آنها مثبت شده است خبر داد و آنها را «تروریست انتحاری» خواند.

بسیاری معتقدند عدم اعمال محدودیت‌های به موقع توسط دولت و روند کند واکسیناسیون به وخیم شدن اوضاع کشور دامن زده است.

افزایش چند برابری شمار جان‌باختگان

در تهران، رییس کمیته سلامت شورای شهر از ۶ برابر شدن آمار مرگ و میر خبر داده است.

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی می‌گوید میزان مرگ و میر نسبت به ماه گذشته، ۵ برابر شده است.

در آذربایجان شرقی، تعداد فوتی های کرونا نسبت به اوایل سال، افزایش ۱۰ برابری داشته است.

و در استان مرکزی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک از افزایش ۲۰ برابری مرگ و میر بر اثر کرونا در موج چهارم این ویروس خبر داد.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، به «همشهری آنلاین» گفت: «حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در روز که نیاز به بستری دارند را به شکل سرپایی مدیریت می‌کنیم. تخت‌های بیمارستانی کاملا پر هستند و اگر مثلا فرزند خود من بیمار شود، جایی برای او نیست‌.»

تعطیلات سراسری و ادامه فعالیت کسب و کارها

در حالی که بسیاری از شهرهای کشور در وضعیت قرمز (پرخطر) به سر می‌برند و بر اساس رهنمود ستاد ملی مقابله با کرونا، تنها مشاغل ضروری در این مناطق اجازه فعالیت دارند، عدم حمایت دولت از کسب و کارها باعث شده تعداد زیادی از مشاغل غیرضروری مانند آرایشگاه‌ها، باشگاه‌ها، و تعدادی از مغازه‌ها نیمه پنهانی به فعالیت خود ادامه دهند.

پیشتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران، گفته بود: «آن چه ما در سطح شهر می‌بینیم لاک‌داون (تعطیلی کامل) نیست و ما داریم با الفاظ بازی می‌کنیم.»

وزیر بهداشت زیر تیغ انتقاد

روز دوشنبه، تعدادی از رسانه‌های داخل ایران از کلیدخوردن طرح استیضاح سعید نمکی، وزیر بهداشت در سه محور « شیوع موج چهارم کرونا و افزایش فوتی‌ها، شفاف نبودن وضعیت هزینه‌کرد اعتبار کرونا، و رسیدگی به مناطق محروم کشور» خبر دادند.

اما علی کریمی فیروزجائی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری «خانه ملت»، این خبر را تکذیب کرد و گفت: «این ادعا‌ها صحت ندارد و چنین طرحی توسط هیأت رئیسه دریافت نشده است.»

چندی پیش نیز محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، در گفتگو با پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی «رکنا» با اشاره به فوت هفت نفر از کادر پرستاری طی یک ماه، وزیر بهداشت را به دلیل نامناسب بودن واکسیناسیون کادر درمان و «واکسینه نشدن بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور»، عامل مرگ ‌پرستاران دانست و خواستار محاکمه او شد.

آمار رسمی امروز ایران

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد از بیست و نهم تا سی‌ام فروردین ، ۲۴ هزار و ۳۴۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است و طی ۲۴ ساعت، ۳۹۸ بیمار جان خود را از دست دادند.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است. سازمان نظام پزشکی ایران نیز با توجه به بررسی‌های میدانی پیش‌بینی کرده است که آمار واقعی قربانیان حداقل سه برابر آمار اعلام شده باشد.

XS
SM
MD
LG