لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

مایکل والتز عضو جمهوریخواه کنگره به صدای آمریکا: جمهوریخواهان به قدرت برسند از توافق احتمالی بایدن خارج می‌شوند


مایکل والتز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا
مایکل والتز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا

مایکل والتز عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌گوید توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نه به نفع آمریکا، نه به نفع مردم ایران و نه در خدمت ثبات منطقه است و جمهوری‌خواهان وقتی به قدرت برسند از آن خارج خواهند شد.

آقای والتز که عضو جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان است، در گفت‌وگوی اختصاصی با کامبیز توانا خبرنگار بخش فارصی صدای آمریکا در مورد گفت‌وگوی غیرمستقیم با ایران در حالی که این حکومت حامی حماس است می‌گوید: دولت بایدن در نزدیکی اعطای صدها میلیون دلار به فلسطینی‌ها است آن هم در حالی که حماس در حال حملات راکتی است و از حمایت ایران برخوردار است. در همین حال مذاکرات با رژیم ایران ادامه دارد و حتی به طور عمومی از احتمال رفع تحریم‌ها صحبت می‌کنند که فقط میلیاردها دلار به ایران می‌دهد که یک راست به جیب سران رژیم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ریخته و این پولها یک راست راهی حزب‌الله، حماس، حوثی‌ها، شبه‌نظامیان در عراق و دیگر نیابتی‌های رژیم می‌شود. می‌دانید این پول کجا نمی‌رود؟ وقتی تحریم‌ها برداشته شد، این پول‌ها به دست مردم ایران نمی‌رسد و صرف سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران نمی‌شود که شرم‌آور و ناراحت کننده است و سیاستی به غایت بد از سوی دولت بایدن است.

مایکل والتز افزود: این همان جایی است که این سیاست ایراد دارد. اگر حماس امروز حملات راکتی را متوقف کند، ما همین امروز آتش‌بس خواهیم داشت. اگر اسرائیل پاسخ‌دادن به حملات را متوقف کند، حماس هنوز به حملات راکتی ادامه می‌دهد. و مشکل این‌جا است. پس ما باید درخواست کنیم این عملیات تروریستی متوقف شود و متاسفانه دانش فنی، آموزش و حتی انتقال یا خرید این راکت‌ها، توسط رژیم ایران انجام می‌شود.

به نظر من چیزی که رژیم ایران از همه برایش مهم‌تر است، پولی است که با آن خود را ثروتمند کرده و برنامه خود را در سرتاسر خاورمیانه پیاده می‌کنند و متاسفانه، آن‌هایی که بیشترین خسارت را متحمل می‌شوند، مردم ایران و مردم فلسطینی هستند.
- مایک والتز عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان

آقای والتز گفت: من تفاوتی جدی بین رژیم با فرهنگ غنی، زیبا و تاریخی مردم ایران قائل هستم. این دو متفاوت هستند. ما باید کارزار فشار حداکثری را روی رژیم ایران نگه داریم و به نظر من چیزی که رژیم ایران از همه برایش مهم‌تر است، پولی است که با آن خود را ثروتمند کرده و برنامه خود را در سرتاسر خاورمیانه پیاده می‌کنند و متاسفانه، آن‌هایی که بیشترین خسارت را متحمل می‌شوند، مردم ایران و مردم فلسطینی هستند.

  • وضعیت سیامک نمازی و دیگر شهروندان آمریکایی که در ایران در زندان هستند

مایکل والتز در مورد اقدامات جاری برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران گفت: مساله بسیار نگران‌کننده این است که ظریف وزیر خارجه ایران در سال ۲۰۱۵ و در جریان توافق هسته‌ای اصلی به جان کری، وزیر وقت خارجه آمریکا تعهد داد در قالب مذاکرات، سیامک نمازی شهروند ایرانی آمریکایی را آزاد کند. ایرانی‌ها آن وعده را عملی نکردند و متاسفانه سیامک نمازی با گذشت شش سال، هنوز در زندان اوین است. پدر ۸۲ ساله او باقر نمازی کارمند سابق سازمان ملل به ایران سفر کرد تا درخواست آزادی پسرش را کند و او هم به زندان افتاده است.

این عضو کنگره آمریکا افزود: از سال ۱۳۵۷ و از زمان انقلاب ایران و به قدرت رسیدن رژیم، آنها از دیپلماسی گروگان‌گیری استفاده کرده تا متاسفانه و با زشتی زیاد از آن نفع ببرد. هنوز دیگر گروگان‌ها در ایران حضور دارند، یکی یک فعال محیط زیست است. من به تازگی دیداری با ژیو وانگ، دانشجوی دکترای پرینستون داشتم که دستگیرکنندگان او در رژیم ایران به صراحت به او گفتند هیچ جرمی مرتکب نشده است. او برای مطالعه در مورد تاریخ فرهنگ ایران سفر کرده بود و او را گرفته تا به عنوان مهره‌ای برای مذاکره از او علیه آمریکایی‌ها استفاده کنند. این را در جریان بازجویی‌ها به او گفته بودند.

مایکل والتز گفت: من فکر نمی‌کنم که نباید هیچ‌گونه مذاکراتی داشته باشیم یا حتما نباید تحریم ها را برداریم اما تا زمانی که رژیم ایران، آمریکایی‌ها و دیگر زندانیان را غیرقانونی، غیرمنصفانه و در شرایط اسف‌بار در زندان اوین نگه داشته، نباید چنین کرد.

  • توافق هسته‌ای ایران اگر به کنگره نیاید، قابل برهم زدن است

آقای والتز در مورد توافق هسته‌ای‌ دیگری با ایران گفت: اگر فکرش را بکنید، می‌بینید تمامی مقامات فعلی دولت آمریکا از آنتونی بلینکن گرفته تا معاون او و کسانی که در زمان توافق هسته‌ای با ایران بودند، باردیگر، همه به جای خود بازگشته‌اند و باوری از پایه غلط دارند که اگر با رژیم ایران خوب رفتار کنند، آن‌ها هم در مقابل خوب خواهند بود و به تعهدات خود عمل خواهند کرد و ما می‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم و آن‌ها با مردم خود هم مهربان خواهند بود. این باوری از پایه غلط است.

ما می‌گوییم که وقتی جمهوری‌خواهان به قدرت برسند که امیدوارم در ۱۸ ماه دیگر و در سال ۲۰۲۲ روی دهد، خواهند دید که این سرمایه‌گذاری بدی برای آن‌ شرکت‌ها بوده است. چرا که کاری که دولت بایدن نمی‌کند، آوردن این توافق به کنگره و تبدیل آن به یک پیمان دائمی است... ما در مسیر پیش‌رو، دوباره همین کار را خواهیم کرد.

این عضو کنگره افزود: ولی ما یک پیام در کنگره ایالات متحده داریم و واضح می‌گوییم که شرکت‌های چند ملیتی، نظام بانکی بین‌المللی و شرکت‌های اروپایی که خیلی علاقه دارند پول خود را صرف رژیم ایران کنند، بدانند که این کار کمکی به مردم ایران نمی‌کند و فقط چنگ زدن بر قدرت آن‌ها را بیشتر می‌کند. ما می‌گوییم که وقتی جمهوری‌خواهان به قدرت برسند که امیدوارم در ۱۸ ماه دیگر و در سال ۲۰۲۲ روی دهد، خواهند دید که این سرمایه‌گذاری بدی برای آن‌ شرکت‌ها بوده است. چرا که کاری که دولت بایدن نمی‌کند، آوردن این توافق به کنگره و تبدیل آن به یک پیمان دائمی است. همین کار باعث شد دولت ترامپ از آن توافق فاجعه‌بار بیرون بیاید و ما در مسیر پیش‌رو، دوباره همین کار را خواهیم کرد.

مایکل والتز گفت: فرستادن این پیام به جامعه جهانی بسیار مهم است و مطمئنا من و خیلی‌های دیگر که فکر می‌کنیم این توافق چیز خوبی برای ایالات متحده نیست، برای ثبات منطقه‌ای خوب نیست و قطعا برای مردم ایران هم خوب نیست، برنامه داریم که این کار را انجام دهیم.

XS
SM
MD
LG