لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

تماس تلفنی پرزیدنت بایدن با بنیامین نتانیاهو؛ تاکید بر حق دفاع اسرائیل در برابر حملات راکتی


رهبران دو کشور دوشنب شب تلفنی گفت‌وگو کردند.
رهبران دو کشور دوشنب شب تلفنی گفت‌وگو کردند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تلفنی گفت‌‌وگو و بر حق اسرائیل در دفاع از خود در مقابل حملات راکتی تاکید کرد.

طبق بیانیه‌ای که دوشنبه شب ۲۷ اردیبهشت توسط کاخ سفید منتشر شد، پرزیدنت بایدن همچنین از تلاش‌ها برای کاهش خشونت‌ها در اورشلیم استقبال کرد و از اسرائیل خواست تمامی تلاش‌ها برای حفظ جان غیرنظامیان بی‌گناه را به کار گیرد.

دو طرف همچنین در مورد پیشرفت نظامی اسرائیل علیه حماس و دیگر گروه‌های تروریستی در غزه صحبت کردند.

پرزیدنت بایدن همچنین حمایت خود از آتش‌بس را اعلام کرد و از تلاش‌های ایالات متحده در گفت‌وگو با مصر و دیگر متحدان برای رسیدن به آن خبر داد.

سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جلسه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت با خبرنگاران.
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جلسه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت با خبرنگاران.

ساعتی پیش از اعلام رهبران آمریکا و اسرائیل، جن ساكى سخنگوى كاخ سفيد روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در کنفرانس خبری با خبرنگاران گفت هدف کنونی ايالات متحده در ارتباط با خشونت‌هاى اخير ميان اسراييل و نوار غزه پايان دادن به درگيرى و كاهش تنش به منظور حفظ جان شهروندان غيرنظامى و همچنين حمايت از حق اسراييل در دفاع از خود در برابر حملات موشكى است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «نقش ما و پرزيدنت بايدن و همه تصميمات ما و هر اقدامى اينست كه چگونه ميتوانيم به خشونت پايان بدهيم و تنش را در منطقه كاهش دهيم.»

خانم ساکی گفته که مذاکرات پشت پرده با دیپلماسی فشرده با متحدان استراتژیک آمریکا در منطقه و اسرائیل ادامه دارد تا یک رویکرد سازنده برای کاهش تنش بدست بیاید.

وی همچنین راه حل دو كشور مستقل اسراييل و فلسطينی را به عنوان موضع امريكا در اين ارتباط توصيف كرد و گفت چگونگى انجام اين مسئله به خواست دوطرف مناقشه بستگى دارد.

نیروی هوائی اسرائیل پیشتر اعلام کرد در یک حمله هدفمند، «هشام ابو هربید» از فرماندهان جهاد اسلامی و مسئول نظامی شمال غزه را که پیشتر رهبری حمله به غیرنظامیان اسرائیل را بر عهده داشت، از پا درآورده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پیشتر و ضمن ابراز تاسف از کشته شدن فلسطینیان، از جمله زنان و کودکان در نوار غزه، و نیز شهروندان اسرائیلی در این درگیری‌ها، مراتب نگرانی خود نسبت به زدوخوردهای میان یهودیان و شهروندان عرب اسرائیل را اعلام کرد و گفت: «سازمان ملل فعالانه همه طرف‌ها را به برقراری یک آتش‌بس فوری فرا می‌خواند.»

ایلاد اشترومر، سخنگوی سفارت اسرائیل در آمریکا جمعه به صدای آمریکا گفت که اسرائیل خواستار صلح در منطقه است اما از این رویکرد شورای امنیت سازمان ملل که کشور اسرائیل را با گروه تروریستی حماس مقایسه می‌کنند متاسف است. او افزود که چون حماس «از میان جمعیت غیرنظامی» به «شهروندان غیرنظامی اسرائیل» شلیک می‌کند، مرتکب «جنایت جنگی» شده است.

XS
SM
MD
LG