لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

نشست ویژه شورای امنیت درباره حملات اسرائیل و حماس؛ گوترش  خواستار آتش‌بس فوری شد


ویران شدن یک ساختمان محل استقرار رسانه‌ها در غزه
ویران شدن یک ساختمان محل استقرار رسانه‌ها در غزه

همزمان با هفتمین روز از درگیری‌های میان اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی، نشست ویژه شورای امنیت با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار شد و او خواستار پایان فوری درگیری‌ها شد.

آقای گوترش روز یکشنبه ٢٦ اردیبهشت ضمن ابراز تاسف از کشته شدن فلسطینیان، از جمله زنان و کودکان در نوار غزه، و نیز شهروندان اسرائیلی در این درگیری‌ها، مراتب نگرانی خود نسبت به زدوخوردهای میان یهودیان و شهروندان عرب اسرائیل را اعلام کرد و گفت: «سازمان ملل فعالانه همه طرف‌ها را به برقراری یک آتش‌بس فوری فرا می‌خواند.»

آنتونیو گوترش ضمن اشاره به «خطر اخراج » برخی از فلسطینیان از منازلشان در اورشلیم شرقی گفت: «رهبران همه طرف‌ها موظفند شعارهای آتش‌افروزانه را مهار و تنش‌های فزاینده را آرام کنند.»

همچنین لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، ضمن اشاره به گفت‌وگوی پرزیدنت بایدن با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و نیز تماس‌های آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با مقامات اسرائیلی و فلسطینی و رهبران منطقه از جمله مصر و قطر گفت: «معتقدیم اسرائیلی‌ها و فلسطینیان به طور یکسان مستحق زیستن در ایمنی و امنیت هستند. خشونت‌های جاری هر دو طرف را از این حق بنیادی محروم کرده است.»

خانم گرینفیلد از حماس خواست به راکت‌پرانی‌های خود پایان بدهد و نسبت به خشونت‌های جاری میان یهودیان و عرب‌های اسرائیلی ابراز نگرانی کرد.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت: «از همه طرف‌ها مصرانه می‌خواهیم از اقداماتی که آینده‌ای صلح‌آمیز را تضعیف می‌کنند، اجتناب بورزند. این شامل اجتناب از تحریک، حملات خشونت‌آمیز، و اقدامات تروریستی و همچنین اخراج از خانه‌ها –از جمله در اورشلیم شرقی- تخریب خانه‌ها، و شهرک‌سازی در قسمت شرقی خطوط ترسیم‌شده در سال ١٩٦٧ است.»

خانم گرینفیلد افزود: «همه طرف‌ها می‌بایست وضعیت موجود تاریخی در اماکن مقدس را حمایت کنند و محترم بشمارند.»

در این نشست ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین نیز حضور داشت که اسرائیل را متهم به «جنایت جنگی» کرد اما گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در مقابل تصویری از یک دختر خردسال عرب شهروند اسرائیل نشان داد که در حملات راکتی حماس کشته شده است.

همچنین ایلاد اشترومر، سخنگوی سفارت اسرائیل در آمریکا به صدای آمریکا گفت که اسرائیل خواستار صلح در منطقه است اما از این رویکرد شورای امنیت سازمان ملل که کشور اسرائیل را با گروه تروریستی حماس مقایسه می‌کنند متاسف است. او افزود که چون حماس «از میان جمعیت غیرنظامی» به «شهروندان غیرنظامی اسرائیل» شلیک می‌کند، مرتکب «جنایت جنگی» شده است.

XS
SM
MD
LG