لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

پمپئو در سالگرد شلیک سپاه به پرواز ۷۵۲: مشتاق روزی هستیم که مسئولان ایرانی برای جان مردم ایران ارزش قائل شوند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۰ دی در پیامی به مناسبت نخستین سالروز سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی توسط پدافند موشکی سپاه پاسداران در نزدیکی تهران، ضمن انتقاد از عدم پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی و سرپوش گذاشتن بر واقعیت، خواستار اجرای عدالت به نفع قربانیان بی‌گناه آن فاجعه شد.

مایک پمپئو گفت: «مردم آمریکا یاد مسافران و خدمه پرواز پی‌اس۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین اینترنشنال را، که یک سال پیش به طور ناگهانی و بی‌‌دلیل جان خود را با سرنگون شدن بدون توجیه هواپیما توسط ایران از دست دادند، گرامی می‌دارند. ایالات متحده به دولت‌های اوکراین، کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان، جهت ادای احترام و درخواست اجرای عدالت برای قربانیان این تراژدی غم‌انگیز سبوعانه، می‌پیوندد.»

وی اضافه کرد: «تحقیقات خود ایران فاش کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیما را با دو موشک زمین به هوا ساقط کرد. هنوز، با گذشت یک سال، اعضای سپاه پاسداران بابت گرفتن جان ۱۷۶ مسافر و خدمه غیرنظامی بی‌گناه هواپیما پاسخگو نشده‌اند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «در عوض، در جریان این تحقیقات طولانی، رژیم به محافظت از آنهایی در سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی که مسئول بودند ادامه داد. ما مشتاق آن روز هستیم که مسئولان ایرانی، به همان اندازه‌ای که اکنون بر عملکرد اشتباه مقام‌هایشان سرپوش می‌گذارند، برای جان مردم ایران ارزش قائل شوند.»

مایک پمپئو در ادامه اضافه کرد: «ما به آنهایی که همچنان در سوگ از دست دادن عزیزانشان هستند تسلیت می‌گوییم و برای خانواده‌ها وعزیزان قربانیان حادثه، آرزوی آرامش و قوت داریم.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، بر اثر اصابت دو موشک شلیک شده سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات ایران تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG