لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

درخواست پنج کشور از ایران برای ارائه توضیحات كامل در رابطه با سرنگونی هواپیمای اوکراینی و اجرای عدالت


سقوط هواپیمای اوکراینی در حومه شهر تهران - آرشیو
سقوط هواپیمای اوکراینی در حومه شهر تهران - آرشیو

بریتانیا و چهار کشور دیگر که شهروندانشان سال گذشته در حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی در ایران کشته شدند، روز جمعه ۱۹ دی از تهران خواستند که ضمن پرداخت غرامت کامل به خانواده‌های قربانیان و کشورهای مرتبط، عدالت را اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کشورهای اوکراین، فرانسه، کانادا، بریتانیا، و سوئد این درخواست را در بیانیه‌ای مشترک در سالگرد آن واقعه مطرح کردند. آنها در این بیانیه از تهران خواسته‌اند که «توضیحات كامل و دقیقی را از وقایع و تصمیماتی كه منجر به این سانحه وحشتناک سقوط هواپیما شده است، ارائه دهد.»

پیشتر نیز کانادا اعلام کرد که ایران این حق را ندارد که به تنهایی مبلغ غرامت را تعیین کند. مقامات ایرانی چندی قبل اعلام کرده بودند که به خانواده هر قربانی آن پرواز ۱۵۰هزار دلار می‌دهند.

خانواده قربانیان در گفتگو با صدای آمریکا بر ضرورت معرفی و محاکمه عاملان شلیک موشک به هواپیما تاکید کرده‌اند.

شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، سوئد، بریتانیا و افغانستان در آن پرواز بودند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، بر اثر اصابت دو موشک شلیک شده سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات ایران تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG