لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

مقام‌های آمریکایی تحریم خود توسط چین را به عنوان تلاشی برای «منحرف کردن اذهان عمومی از سرکوب در هنگ کنگ» تقبیح کردند


دفتر سناتور کروز و برخی دیگر از اعضای کنگره به این تحریم‌ها واکنش نشان دادند.
دفتر سناتور کروز و برخی دیگر از اعضای کنگره به این تحریم‌ها واکنش نشان دادند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ لارن بلر ارنسون، سخنگوی سناتور جمهوریخواه تد کروز، در بیانیه ای از طریق ایمیل به صدای آمریکا گفت: «حزب کمونیست چین فکر می کند با اعلام دوباره تحریم از پیش بی اعتبارش علیه سناتور کروز می توانداذهان را از سرکوب در هنگ کنگ از جمله بازداشت جیمی لای مبارز آزادیخواه منحرف کند. این کارها جواب نمی دهد.»

اين بيانيه در واكنش به اقدام چين صورت گرفت كه شمارى از قانونگذاران آمریکایی را تحریم کرد. این قانونگذاران آمریکایی از منتقدان چین بخصوص در نقض حقوق بشر و حقوق مردم در هنگ‌کنگ هستند. این اعضای کنگره طرحی را در کنگره به تصویب رساندند که به اتهام نقض حقوق بشر و دست داشتن در ایجاد کمپ‌های اجباری برای بیش از یک میلیون از مسلمانان ایغور، مقامات چین را تحریم می‌کرد.

سناتور جمهوریخواه پت تومی، یکی از ديگر از اين قانونگذاران، در بیانیه ای گفت:«اقدامات اخیر رهبران کمونیست چین از زندانی کردن ناشر روزنامه تا تقلب انتخاباتی و گسترش چشمگیر تجسس در زندگی هنگ‌کنگی ها تائیدی بر این است که آنها چقدر مصمم به لگدمال کردن دموکراسی و آزادهای بنیادین در هنگ کنگ هستند.»

این قانونگذار آمریکایی گفت: «پاسخ من به این تحریم ساده است: من در کنار مردم هنگ کنگ می ایستم.»

سناتور تومی یکی از تنظیم کنندگان قانونی است که امکان تحریم بانک های چینی دخیل در اجرای قانون جدیدامنیت ملی هنگ کنگ را فراهم می کند.

کریس اسمیت، قانونگذار جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده، یکی دیگر از اين قانونگذاران امريكامی گوید: «این حملات علیه آزادی مطبوعات در هنگ کنگ عمیقا نگران کننده است و نباید بی پاسخ گذاشتهشود. این بازداشت ها بر مبنای قانون امنیت ملی هنگ کنگ، تاییدی بر نیاز به قانون پناه امن هنگ کنگ است. ایالات متحده باید به سرعت و با صدایی واحد پاسخ دهد و برای هنگ کنگی ها پناهگاهی امن فراهم کند.»

سناتور جمهوریخواه تام کاتن نيز يكى دیگر از اين قانونگذاران است.

سناتور دموکرات کریس ون هالن، که نامش در میان تحریم‌شدگان نیست، با انتشار بیانیه‌ای در واکنش بهتحریم این مقامات آمریکایی اعلام کرد:‌ «تصمیم چین برای اعمال تحریم علیه مقامات ایالات متحده ما را ازاتخاذ اقدامات قاطع در واکنش به سرکوب آزادی‌های بنیادین انسانی توسط چین باز نخواهد داشت.»

چین تحریم هایی را علیه سناتورهای برجسته جمهوریخواه مارکو روبیو و تد کروز و چهار قانونگذارجمهوریخواه دیگر اعمال کرده است. آمریکا ۱۰ مرداد،‌ یک نهاد و دو مقام فعلی و سابق دولت چین را به دلیل موارد تازه نقض حقوق بشر تحریم کرد.

همچنین مایک پمپئو وزير خارجه امريكا در واکنش به تحریم جدید علیه چین گفت از همه می‌خواهیم اقدام حزبکمونیست چین در نقض فاجعه‌بار حقوق بشر را محکوم کنند.

XS
SM
MD
LG