لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

سناتور کروز: ۶۰۰ هزار نفر به خاطر دروغ‌گویی دولت کمونیست چین جان‌شان را از دست داده‌اند


سناتور کروز (عکس آرشیوی است)
سناتور کروز (عکس آرشیوی است)

تد کروز، سناتور جمهوریخواه، دولت چین و حزب کمونیست آن کشور را مسئول و مقصر شیوع مرگبار کووید-۱۹ در سراسر جهان می‌داند.

سناتور کروز روز یکشنبه در برنامه «فیس د نیشن» شبکه خبری سی‌بی‌اس، گفت: «این ویروس به دلیل لاپوشانی عامدانه چین کمونیست نَشو و نما یافت. آنها چینی‌های قهرمان افشاگری که کوشیده بودند از همان آغاز جلوی [شیوع این ویروس] را بگیرند، دستگیر و صدایشان را خاموش کردند، ‌و به همین خاطر، بیش از ۶۰۰ هزار نفر جان‌شان را از دست داده‌اند، چرا که دولت کمونیست چین دروغ گفت.»

به گفته سناتور کروز اکنون دولت پرزیدنت ترامپ و اعضای کنگره ایالات متحده،‌ «جایی که اعضای هر دو حزب بیدار شده‌‌اند [پی برده‌اند] که چین کمونیست چه قدر خطرناک است و دروغ‌های آنها [چین کمونیست] دارد جان مردم را می‌گیرد»، در این نتیجه‌گیری هم‌نظر هستند.

وی تاکید کرد: «مهمترین پیامد سیاست خارجی این همه‌گیری این بوده است که مردم دارند به تهدیدی که از جانب چین وجود دارد پی می‌برند.»

تد کروز، که سناتور ایالت تگزاس است، در مورد تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ مبنی بر تعطیل کردن کنسولگری چین در هیوستون، در ایالت تگزاس، در هفته جاری نیز اظهار نظر کرد.

سناتور کروز گفت: «آن کنسولگری به این دلیل تعطیل شد که در [فعالیت‌های] جاسوسی دست داشت. آن [کنسولگری] در سرقت مالکیت معنوی دست داشت. آنها از آنجا به عنوان پایگاهی برای جاسوسی در هیوستون و در سراسر جنوب غربی [ایالات متحده] استفاده می‌کنند.» وی تاکید کرد: «چین بزرگترین تهدید ژئوپلتیک علیه ایالات متحده در یک قرن آینده محسوب می‌شود.»

XS
SM
MD
LG