لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

یک مقام آمریکایی: مسئله این نیست که گام اول برای احیای برجام را چه کسی بر می‌دارد


دیدار دوجانبه جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در ژنو - ۲۴ دی ۱۳۹۳
دیدار دوجانبه جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در ژنو - ۲۴ دی ۱۳۹۳

یک مقام آمریکایی با اشاره به این که واشنگتن انعطاف پذیری بیشتر دارد، گفت برای ایالات متحده آمریکا مسئله‌ای نیست که چه کسی اولین گام را برای از سرگیری دوباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران بر خواهد داشت.

این مقام که نام و سمتش عنوان نشده، روز جمعه ۶ فروردین به رویترز گفت: «مسئله این نیست که چه کسی اول آغاز کند.»

وی توضیح داد که اختلاف درحال حاضر بر سر این نیست که مثلا یک طرف بخواهد ساعت ۸ برود و طرف دیگر ساعت ۱۰ را انتخاب می‌کند؛ بلکه «مسئله این است که آیا در مورد گام‌هایی که قرار است با هم برداریم، توافق داریم؟»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

به تازگی ۴۳ عضو سنای آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با ارسال نامه‌ای به پرزیدنت بایدن، از او خواستند توافقی جامع با ایران را دنبال کند که فعالیت هسته‌ای، عملیات تحریک‌آمیز در خاورمیانه و برنامه موشکی بالستیک را هم در برگیرد.

همچنین بیش از سی سناتور جمهوریخواه آمریکا با امضای نامه‌ای، از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواسته‌اند که تحریم های ایران را بر ندارد.

XS
SM
MD
LG