لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

۴۳ سناتور از هر دو حزب خطاب به پرزیدنت بایدن: به دنبال یک توافق جامع با ایران باشید


این نامه را باب منندز سناتور دموکرات و لیدزی گراهام سناتور جمهوریخواه تهیه کرده‌اند.
این نامه را باب منندز سناتور دموکرات و لیدزی گراهام سناتور جمهوریخواه تهیه کرده‌اند.

۴۳ عضو سنای آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با ارسال نامه‌ای به پرزیدنت بایدن، از او خواستند توافقی جامع با ایران را دنبال کند که فعالیت هسته‌ای، عملیات تحریک‌آمیز در خاورمیانه و برنامه موشکی بالستیک را هم در برگیرد.

برخی منابع خبری از جمله نشریه هیل که اخبار کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد، روز پجشنبه پنجم فروردین گزارش داد، باب منندز سناتور دموکرات، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه این نامه را تهیه کردند.

امضا کنندگان این نامه ۲۹ سناتور جمهوری‌خواه و ۱۳ سناتور دموکرات و انگوس کینگ، سناتور مستقل هستند. سناتور کینگ بیشتر مواقع همراه با حزب دموکرات رای‌ می‌دهد.

در این نامه سناتورها از رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته شده از «تمامی توان دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا و در هماهنگی با متحدان‌مان در شورای امنیت سازمان ملل و منطقه» بهره گرفته و به توافقی برسد که «دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را متوقف کرده، فعالیت‌های برهم‌زننده در منطقه را محدود کرده و برنامه موشکی بالستیک» را هم دربرگیرد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG