لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد فایل صوتی ظریف: در مورد اسناد درز داده شده، نظر نمی‌دهیم


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در جریان یک کنفرانس خبری در رابطه با پرسش‌های مربوط به فایل صوتی اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که در مورد اسناد درز داده شده، نظر نمی‌دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ششم اردیبهشت در پاسخ به پرسشی در مورد فایل صوتی جواد ظریف، که در آن گفته بود روسیه مخالف توافق هسته‌ای برجام بود، و نیز این موضوع که آیا می‌توان مطمئن بود که روسیه در این دور از مذاکرات حاضر به همکاری است، گفت: «ما در مورد اسناد درز داده شده اظهارنظر نمی‌کنیم و نمی‌توانیم صحت و یا دقت آن را تایید کنیم.»

آقای پرایس افزود: «ولی در موضوع کلی‌تر، باید گفت که ما در جریان هر مذاکره‌ای، هیچ کنترلی بر روند تصمیم‌گیری داخلی طرف‌های مقابل‌مان نداریم. در این مورد خاص ما از طریق شرکای‌مان - چون این مذاکرات همچنان به شکل غیرمستقیم دنبال می‌شود - با مقاماتی که دولت ایران برای مشارکت در این گفت‌و‌گوها در وین فرستاده است، صحبت می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با موضوع وضعیت ایران و روسیه در زمان مذاکرات قبلی گفت: ‌«چیزی که باعث می‌شود ما تا حدودی اطمینان پیدا کنیم وجود یک پتانسیل است و آن، خود برجام است. آن زمان، سیاست داخلی یا وضعیت ژئوپولیتیکی هرچه که بود - وضعیتی که با توافق ژوئیه ۲۰۱۵ به اوج خود رسید - ما توانستیم با ایران در قالب پنچ به علاوه یک مذاکره کنیم. این دقیقا همان قالبی است که حالا هم در آن قرار داریم. حالا هم تمرکز ما در وین بر آن است که ببینیم آیا می‌توانیم بار دیگر، از راه مذاکرات غیرمستقیم، همان کار را انجام دهیم.»

ند پرایس در پاسخ به پرسش دیگری در مورد همین فایل صوتی و صحبت‌هایی که ادعا می‌شود جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، گفته است، تاکید کرد که در مورد اسناد درز داده شده و صحت و دقت آنها اظهارنظر نمی‌‌کند.

در سه هفته گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند.

XS
SM
MD
LG