لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین مثبت بوده ولی راهی طولانی در پیش است 


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن ابراز رضایت از نتیجه نشست روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران در وین، می‌گوید هنوز راهی طولانی پیش رو است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید آمریکا تا کنون به طور سازنده در این مذاکرات، که جدی و در عین حال مثبت بوده، شرکت کرده است. اما هنوز برای رسیدن به نتیجه نهایی - یعنی تبعیت ایران و آمریکا از توافق هسته‌ای - راه درازی در پیش است.

ند پرایس همچنین از تشکیل یک کارگروه سوم برای تعیین ترتیب و زمان‌بندی اقداماتی که دو طرف باید انجام دهند، استقبال کرد. در حالی‌ که سرپرست هیئت‌ها پیش از جلسه هفته آتی برای مشاوره به کشورهای خود باز می‌گردند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از نظرات برخی مقامات ایرانی که تهران آماده است غنی سازی ۲۰ درصدی را در ازای آزاد شدن دو میلیارد دلار ارز مسدود شده ایران در خارج از کشور متوقف کند، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

آقای پرایس گفت، هدف آمریکا، همه متحدان آن، و حتی برخی که واشینگتن همیشه با آنها هم نظر نیست، این بوده که ایران هیچگاه نتواند سلاح هسته ای تولید کند.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، هم توئیت کرد که توافق هسته‌ای، یکی از اجزای کلیدی نظام منع تولید و گسترش تسلیحات غیرمتعارف است و در صورتی که احیا شود، از طریق بازرسی‌های آژآنس بین المللی انرژی اتمی میتوان اطمینان حاصل کرد که ماهیت برنامه هسته‌‌ای‌ ایران صلح آمیز خواهد بود.

در ایران و در نشست امروز هیات دولت، رئیس جمهوری ایران گفت او به دنبال برجام دومی نیست و فقط اجرای کامل توافق شش سال پیش را می‌خواهد و ایران طلب‌هایی دارد که بعدا مطرح خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG