لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

مایک پمپئو: جامعه جهانی به اخاذی هسته‌ای جمهوری اسلامی با افزایش «فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی» و «انزوای بیشتر رژیم» پاسخ دهد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای تصویب یک قانون تازه در مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محکوم کرد و گفت که این اقدامات رژیم جمهوری اسلامی باید با فشار دیپلماتیک و اقتصادی و انزوای رژیم ایران در جامعه جهانی همراه شود.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۱ آذر در این بیانیه گفت: «ایالات متحده قانونی را که به تازگی توسط مجلس و شورای نگهبان ایران تصویب شده است، محکوم می‌کند.» آقای پمپئو این قانون را «تازه‌ترین ترفند رژیم برای استفاده از برنامه هسته‌ای خود جهت ارعاب جامعه جهانی» دانست.

مایک پمپئو افزود:‌ «این قانون چنان‌چه به اجرا گذاشته شود سبب می‌شود که ایران اورانیوم را تا حد خطرناک ۲۰ درصد غنی‌سازی کند. این در حالی است که ایران همین حالا هم از سطوح غنی‌سازی تعیین شده در برجام فراتر رفته و میزان ذخیره اورانیوم خود و تحقیق،‌ تولید، و نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته را گسترش داده است.»

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه کاهش میزان مشارکت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «افزایش تنش جدی» دانست و گفت: «جامعه بین‌ا‌لمللی نباید بازی‌های خطرناک رژیم را با مماشات اقتصادی پاداش دهد. اگر رژیم ایران خواستار معافیت از تحریم و فرصت اقتصادی است، اول باید نشان دهد که در تغییر بنیادین رفتارش جدی است.» به گفته آقای پمپئو، رژیم ایران باید این کار را «با متوقف کردن زورگیری هسته‌ای خود، و نیز مذاکره بر سر یک توافق جامع انجام دهد؛ توافقی که در آن به مسائلی مانند «گسترش موشک‌های بالستیک توسط ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، بازداشت‌های ناعادلانه، و دیگر فعالیت‌های برهم‌زننده‌‌اش» پرداخته شده باشد.

مایک پمپئو همچنین گفت: «جامعه بین‌المللی به وضوح اعلام کرده است که ایران باید بدون هیچ‌گونه تاخیری، همکاری کامل خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز کند. هرگونه کوتاهی در چنین کاری نباید با امتیازدهی از سوی جامعه جهانی روبرو شود؛ بلکه باید به فشار دیپلماتیک و اقتصادی و انزوای رژیم ایران بیانجامد.»

XS
SM
MD
LG