لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

دبیرکل سازمان ملل متحد: موشک‌هایی با مشخصات موشک‌های ضدتانک ساخت ایران در لیبی دیده شده است


آنتونیو گوترش - آرشیو
آنتونیو گوترش - آرشیو

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید که تحلیلگران این سازمان با بررسی تصاویر چهار موشک هدایت‌شونده ضدتانک موجود در لیبی، دریافته‌اند که یکی از آنها دارای مشخصه‌هایی مشابه موشک دهلاویه ساخت ایران است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۱۸ آذر نوشت، گوترش در گزارشی که روز دوشنبه به شورای امنیت ارائه داد، اعلام کرد که دبیرخانه سازمان ملل قادر نبوده است که مشخص کند آیا این موشک‌های ضد تانک با نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به لیبی منتقل شده است یا خیر.

اسرائیل، ضمن متهم کردن ایران به تقض تحریم‌های تسلیحاتی، در ماه مه تصاویر این موشک‌های ضد تانک را به گوترش تحویل داد. اسرائیل می‌گوید که شبه‌نظامیان مرتبط با ژنرال خلیفه حفتر از آن تسلیحات استفاده می‌کردند. ژنرال حفتر با دولت لیبی، که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، درگیر است.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ صادرات اسلحه توسط ایران را ممنوع کرد. تحت توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ که در یک قطعنامه شورای امنیت نیز آمده است، تحریم تسلیحاتی اکتبر امسال برداشته شد.

اما دولت ایالات متحده در راستای اجرای کارزار فشار حداکثری بر رژیم ایران، با برداشته شدن این تحریم مخالفت کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه ۲۹ شهریور در بیانیه‌ای رسما بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را اعلام کرد.

آقای پمپئو در آن بیانیه گفت: «کارزار فشار حداکثری ما بر رژیم ایران، تا آن زمان که ایران به یک توافق جامع با ما، برای مهار تهدیدهای ناشی از تکثیر [سلاح‌های کشتار جمعی]، توقف آشوب‌افکنی، خشونت، و خون‌ریزی دست یابد، ادامه خواهد یافت.»

XS
SM
MD
LG