لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

بمب‌افکن‌های عظیم بی-۵۲ آمریکا در خاورمیانه به پرواز درآمدند؛ پیامی بازدارنده برای ایران


تصویر آرشیوی از بمب افکن ب-۵۲
تصویر آرشیوی از بمب افکن ب-۵۲

دو فروند هواپیمای بمب‌افکن عظیم بی-۵۲ آمریکا روز پنجشنبه پس از برخاستن از ایالات متحده بر فراز بخش‌های بزرگی از خاورمیانه پرواز کردند و قدرت نظامی آمریکا را به نمایش گذاشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۲۰ آذر به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که پرواز این هواپیماها حاوی پیامی مستقیم و بازدارنده برای ایران است.

به نوشته آسوشیتدپرس، ارتشبد فرنک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)، در این باره گفت: «توانایی پرواز بمب‌افکن‌های راهبردی در آن سوی جهان در یک مأموریت بدون توقف و ادغام سریع آنها با چندین شریک منطقه‌ای، نشان‌دهنده روابط کاری تنگاتنگ ما و تعهد مشترک ما نسبت به امنیت و ثبات منطقه است.»

ارتشبد مکنزی گفت: ‌«ما به دنبال درگیری نیستیم؛ اما باید آماده و متعهد باقی بمانیم تا به بروز هرگونه شرایط احتمالی یا هرگونه تجاوز پاسخ دهیم.»

پرواز این بمب‌افکن‌های عظیم در خاورمیانه دومین ماموریت نظامی مشابه نیروهای آمریکایی در کمتر از یک ماه گذشته است. آسوشیتدپرس می‌نویسد، این پیام نظامی در حالی خطاب به ایران فرستاده می‌شود که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در حال بیرون بردن هزاران نفر از نیروهای نظامی ایالات متحده از عراق و افغانستان است. به نوشته آسوشیتدپرس، پرواز این هواپیماها به منظور نشان دادن ادامه تعهد آمریکا به خاورمیانه طراحی شده است.

XS
SM
MD
LG