لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

گزینه پیشنهادی پرزیدنت بایدن برای سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل با پرسش‌هایی جدی در مورد چین در کمیته سنا روبرو شد


ليندا تامس گرینفیلد سفیر پیشنهادی جو بایدن در سازمان ملل
ليندا تامس گرینفیلد سفیر پیشنهادی جو بایدن در سازمان ملل

لیندا تامس گرینفیلد، فرد پیشنهادی پرزیدنت جو بایدن برای احراز سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه استماع تأیید صلاحیت خود در سنا با پرسش‌هایی جدی در مورد نفوذ فزاینده چین در سازمان ملل متحد و نیز لزوم مقابله با «نفوذ شرورانه» پکن روبرو شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، روز چهارشنبه هشتم بهمن در جریان بررسی نامزدی خانم تامس گرینفیلد، جیمز ریچ، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «به رغم آن که ایالات متحده با فاصله زیاد بزرگترین اهدا‌کننده به سازمان ملل متحد است، حزب کمونیست چین تلاش دارد سازمان ملل را در جهت خدمت به نیازهای آن حزب، تغییر دهد.»

سناتورهای هر دو حزب خانم تامس گرینفیلد را در مورد یک سخنرانی که او در سال ۲۰۱۹ به عنوان یک دیئلمات بازنشسته با تمرکز بر سرمایه‌گذاری چین و ایالات متحده در آفریقا بود، مورد انتقاد قرار دادند. این سخنرانی در دانشگاهی در جورجیا و در محل «انستیتو کنفوسیوس» انجام شد که بودجه آن از دولت چین تامین می‌شود.

لیندا تامس گرینفیلد گفت: «من در پاسخ به دانشگاه، آن دعوت را قبول کردم. من واقعاً از قبول آن دعوت و ارتباط دادن نام خود با انستیتو کنفوسیوس، پشیمان هستم.»

اما او در ادامه هرگونه اتهام در مورد این که در مورد چین، مواضع سختی ندارد را رد کرد و گفت که او در طول دوران کاری خود بر ضد این رفتار چین اظهارنظر کرده است. او در این رابطه به آن چه که او «اهداف توسعه‌ای مغرضانه و انگل‌وار» چین در آفریقا خوانده است، اشاره کرد.

وی افزود: «من شاهد هستم که آنها در سازمان ملل چه می‌کنند تا ارزش‌های ما و آن چه به آن باور داریم را تضعیف کنند. آن‌ها امنیت و مردم ما را تضعیف می‌کنند و ما باید برای مقابله با آن فعالیت کنیم.»

سفیر پیشنهادی پرزیدنت بایدن در سازمان ملل همچنین با پرسش‌هایی در مورد وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در چین روبرو شد. او در پاسخ به این پرسش که آیا رفتار با اویغورها در چین در طبقه‌بندی نسل‌کشی قرار می‌گیرد، گفت: «مطمئناً! آن‌چه بر سر اویغورها می‌آید دهشتناک است و ما باید آن را به عنوان همان چیزی که هست شناسایی کنیم.»

XS
SM
MD
LG