لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

وال استریت جورنال: آژانس شواهد جدیدی از فعالیت‌های اعلام‌نشده هسته‌ای در ایران پیدا کرده است


نمایی از مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش. این نهاد مسئولیت نظارت بر اجرای برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده دارد.
نمایی از مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش. این نهاد مسئولیت نظارت بر اجرای برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده دارد.

بازرسان سازمان ملل متحد به شواهد و مدارک جدیدی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران دست یافته‌اند، که پرسش‌های جدیدی را درباره وسعت جاه‌طلبی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی مطرح می‌کند.

روزنامه وال استریت جورنال جمعه ۱۷ بهمن از قول سه دیپلمات گزارش داد، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان بازدید از دو سایت هسته‌ای ایران در پائیز گذشته، به این شواهد دست یافته‌اند.

به گفته این دیپلمات‌ها، که هویت آنها در گزارش فاش نشده، در نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط بازرسان آژانس از آن دو محل، آثار مواد رادیواکتیو وجود دارد که می‌تواند نشانه کار بر روی سلاح هسته‌ای باشد.

با این حال منابع این روزنامه آمریکایی گفته‌اند آنها از ماهیت دقیق آنچه پیدا شده است، اطلاعی ندارند.

جمهوری اسلامی سال گذشته دسترسی آژانس به دو سایت مشکوک را به مدت هفت ماه مسدود کرده بود، که منجر به صدور نخستین قطعنامه شورای حکام در محکومیت ایران پس از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ شد.

بعد از صدور قطعنامه در خرداد ماه، تهران و آژانس – که مسئولیت نظارت بر اجرای برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده دارد – در شهریور ماه از فراهم شدن امکان بازرسی از آن دو مرکز خبر دادند.

طبق گزارش‌ها، این دو مکان در اطراف شهرضا در استان اصفهان و حومه شهر تهران قرار دارند.

صدای آمریکا هنوز نمی‌تواند محتوای گزارش وال استریت جورنال را تائید کند اما انتشار این گزارش در حالی منتشر شده که دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود، تاکید داشته اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه ۱۷ بهمن در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره زمان بندی دولت پرزیدنت بایدن برای توافق هسته‌ای با ایران گفت: «همه چیز بسته به ایران است. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای برجام بازگردد، ایالات متحده هم چنین خواهد کرد. آمریکا آن را به عنوان پایه‌ای برای ساخت توافقی طولانی‌تری و قوی‌تر مورد استفاده قرار می‌دهد که پاسخگوی دیگر موارد نگرانی هم باشد.»

XS
SM
MD
LG