لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

مجلس نمایندگان آمریکا بررسی استیضاح دوباره پرزیدنت ترامپ را آغاز کرد


در صورت تصویب استیضاح دوباره پرزیدنت ترامپ در مجلس نمایندگان، این استیضاح در سنا برگزار خواهد شد.
در صورت تصویب استیضاح دوباره پرزیدنت ترامپ در مجلس نمایندگان، این استیضاح در سنا برگزار خواهد شد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده چهارشنبه ۲۴ دی، طرح استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را به رای می‌گذارد. در صورت تصویب این طرح، پرزیدنت دونالد ترامپ برای دومین بار در دوره ریاست جمهوری خود،‌ استیضاح خواهد شد.

تصمیم مجلس نمایندگان بعد از آن گرفته می‌شود که معاون رئیس جمهوری درخواست برای عزل پرزیدنت ترامپ را رد کرد. پیشتر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان از مایک پنس خواسته بود که با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی،‌ پرزیدنت ترامپ را عزل کند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری سه‌شنبه شب در نامه‌ای به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، درخواست او و نمایندگان برای برکناری پرزیدنت ترامپ از طریق اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را رد کرد. آقای پنس گفته چنین اقدامی به نفع کشور نیست و اکنون وقت اتحاد برای آمادگی جهت مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب است.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رئیس جمهوری اجازه می‌دهد در صورتی که رئيس جمهوری نتواند به خاطر مشکلات جسمی یا روانی کار خود را انجام دهد، با توافق بیش از نیمی از اعضای کابینه،‌ از کنگره بخواهد که اختیارات دولت را به جای رئیس جمهوری به او بدهد.

مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات‌ها است و پیش بینی شده که طرح استیضاح رای بیاورد. همچنین در میان نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، لیز چینی از ایالت وایومینگ، جان کاتکو از ایالت نیویورک و آدام کینزینگر از ایالت ایلینوی، اعلام کردند به استیضاح پرزیدنت ترامپ رای موافق می‌دهند.

درصورت رای آوردن استیضاح پرزیدنت ترامپ، سنا به استیضاح رسیدگی می‌کند. احتمال اینکه سنا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ او را استیضاح کند بسیار کم است. سنا تا روز ۱۹ ژانویه (یک روز قبل از سوگند ریاست جمهوری بایدن) تعطیل است اما می‌تواند پس از این تاریخ روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.
ساعتی بعد از سخنرانی پرزیدنت ترامپ پیش از جلسه مشترک کنگره برای تائید نهایی انتخابات در شش ژانویه، هزاران هوادار پرزیدنت ترامپ به داخل ساختمان کنگره هجوم بردند و موجب شدند چند ساعت فعالیت کنگره متوقف شود. این اتفاق خشم شدید اکثر اعضای کنگره را به دنبال داشت.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه در سفری به تگزاس، به احتمال استیضاح خود واکنش نشان داد و گفت که این کار می‌تواند به نفاق و دو دستگی بیشتر در کشور بیانجامد. وی گفت: «من از خشونت بیزارم. اکنون زمان التیام است.»

در صورت اجرای استیضاح پرزیدنت ترامپ، این دومین استیضاح او خواهد بود. پیشتر در پی تماس با اوکراین، رئیس جمهوری ایالات متحده استیضاح شد اما با رای سنا که در اختیار اکثریت جمهوریخواه است، او از این استیضاح تبرئه شد.

XS
SM
MD
LG