لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ را ارائه دادند


نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا- نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه طرح استیضاح دونالد ترامپ رارسما ارائه دادند و رئیس جمهور آمریکا را به «تشویق به شورش» در جریان هجوم به ساختمان کنگره آمریکا متهم کردند.

در این طرح از کابینه دونالد ترامپ خواسته شده است تا با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده، او را از کار برکنار کنند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به همکاران دموکرات خود گفت اگر مایک پنس، معاون ریاست جمهوری طی ۲۴ ساعت پاسخ ندهد، مجلس روند استیضاح را آغاز خواهد کرد. با این حال پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از منابع نزدیک به آقای پنس خبر دادند که او قصد اعمال متمم ۲۵ را ندارد.

خانم پلوسی در این نامه رئیس جمهوری آمریکا را «تهدیدی آنی» برای قانون اساسی و دموکراسی آمریکا خواند.

فشار برای برکناری پرزیدنت ترامپ در روزهای آخر ریاست جمهوری خود، در حالی صورت می‌گیرد که درخواست‌ها برای پاسخگو نگه داشتن او نسبت به هجوم گروهی از طرفداران نرامپ به ساختمان کنگره آمریکا که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، افزایش یافته است. جیم کلایبرن، نماینده مجلس از ایالت کارولینای جنوبی و از نمایندگان ارشد حزب دموکرات در‌گفتگو با برنامه «فاکس نیوز یکشنبه» گفت مجلس می تواند ظرف چند روز به استیضاح رأی دهد، حتی با اینکه دوره ریاست جمهوری چهار ساله ترامپ هفته آینده با تحلیف جو بایدن و کامالا هریس به پایان خواهد رسید.

احتمال اینکه سنا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ او را استیضاح کند بسیار کم است. سنا تا روز ۱۹ ژانویه (یک روز قبل از سوگند ریاست جمهوری بایدن) تعطیل است اما می‌تواند پس از این تاریخ روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در هر صورت، در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.

در صورت اجرای استیضاح پرزیدنت ترامپ، این دومین استیضاح او خواهد بود. پیشتر در پی تماس با اوکراین، رئیس جمهوری ایالات متحده استیضاح شد که با رای سنا که در اختیار اکثریت جمهوریخواه است، او از این استیضاح تبرئه شد. آقای كلیبرن می‌گوید ضرورت استیضاح ترامپ برای بار دوم از اهمیت بالاتری برخوردار است.

دست‌کم ۱۸۰ نمایندگان دموکرات مجلس با تلاش برای استیضاح موافقت کرده‌اند اما این تعداد با ۲۱۸ نفر اکثریت در مجلسی که دارای ۴۳۵ عضو است فاصله دارد. هیچ نماینده جمهوری‌خواهی حمایت خود را از آن اعلام نکرده است.

دو سناتور جمهوریخواه، لیزا مورکوفسکی از آلاسکا و پت تومی از پنسیلوانیا خواستار استعفای داوطلبانه آقای ترامپ شده‌اند اما رئیس جمهور به مشاورانش گفته است که قصد چنین کاری را ندارد.

کاخ سفید اعلام کرده است که پرزیدنت ترامپ قرار است روز سه شنبه به تگزاس سفر کند تا دستاوردهای دولت خود را برای احداث دیوار مرزی جدا کننده آمریکا از مکزیک برجسته کند.

XS
SM
MD
LG