لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

ادامه واکنش‌ها به یورش معترضان به کنگره آمریکا| موضعگیری تند دموکرات‌ها در کنگره؛ کاخ سفید محکوم کرد


پلوسی و شومر - آرشیو
پلوسی و شومر - آرشیو

واکنش‌ها به حمله روز گذشته جمعی از طرفداران پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا همچنان ادامه دارد و علاوه بر استعفای چند مقام دولت، دو عضو ارشد دموکرات کنگره آمریکا نیز موضعگیری‌های تندی علیه رئیس جمهوری ایالات متحده اتخاذ کردند. از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید حمله به کنگره آمریکا را به شدت محکوم کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، ارشدترین عضو دموکرات در سنای ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۸ دی خواستار برکناری فوری پرزیدنت دونالد ترامپ ظرف سیزده روز باقی مانده از ریاست جمهوری او شد.

چاک شومر درخواست خود را بر این مبنا عنوان کرد که به زعم او پرزیدنت ترامپ حامیان خشمگین خود را ترغیب کرده به سمت کنگره راهپیمایی کنند و پس از آن حمله به کنگره اتفاق افتاده است؛ اتفاقی که سناتور شومر آن را «طغیان علیه ایالات متحده» نامید.

وی افزود: «سریع‌ترین و کارآمدترین راه» اخراج ترامپ از کاخ سفید توسط مایک پنس و اکثریت کابینه خواهد بود که متمم ۲۵ قانون اساسی را جهت اعلام ناتوانی او در انجام وظایفش فعال کنند.

نماینده ایالت نیویورک که به زودی رهبر اکثریت دموکرات در سنا خواهد شد گفت «این کار می تواند همین امروز انجام شود،» اما «اگر معاون رییس جمهوری و کابینه از آن خودداری کنند، کنگره باید برای استیضاح رییس جمهوری تشکیل جلسه دهد.»

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز خواستار کنار گذاشتن پرزیدنت ترامپ از طریق قانون اساسی با استیضاح او برای بار دوم شد، درحالی که جو بایدن رییس جمهوری منتخب قرار است به زودی در ۲۰ ژانویه قدرت را تحویل بگیرد.

پرزیدنت ترامپ و مقامات ارشد دولت او تا این لحظه به این موضعگیری‌ها واکنشی نشان نداده‌اند اما عصر روز پنجشنبه (به وقت واشنگتن) کیلی مکننی سخنگوی کاخ سفید در یک بیانیه مطبوعاتی حمله به کنگره را به شدت محکوم کرد.

خانم مکننی گفت: «بگذارید روشن بگویم – آنچه ما دیروز در پایتخت کشورمان دیدیم هولناک، نکوهیده، و خلاف اصول اخلاقی آمریکایی بود. ما – رییس جمهوری و این دولت - آن را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد: «کسانی که در این ساختمان کار می‌کنند، جهت اطمینان از یک انتقال قدرت منصبط کار می‌کنند. اکنون وقت آن است که آمریکا متحد شود، و برای رد خشونتی که دیده‌ایم گردهم آییم. ما یک ملت آمریکایی در پناه خداوند هستیم.»

پیش از این مایک پنس، معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ نیز حمله به کنگره آمریکا را به شدت محکوم کرده بودند.

همچنین پرزیدنت ترامپ نیز ساعتی پس از ورود معترضان به کنگره در چند رشته توئیت از آنها خواست صلح آمیز رفتار کنند و به پلیس احترام بگذارند. دقایقی بعد هم در یک پیام ویدئویی از معترضان خواست به خانه‌های خود بازگردند.

آقای پنس که ریاست جلسه مشترک کنگره را برای تایید آرای انتخابات ریاست جمهوری برعهده داشت پس از وقفه چند ساعته به دلیل یورش به ساختمان کنگره در سخنانی گفت: خشونت هرگز پیروز نمی‌شود. آزادی پیروز است. اینجا هنوز خانه مردم است.

XS
SM
MD
LG