لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

مایک پنس اعمال متمم ۲۵ برای برکناری پرزیدنت ترامپ را رد کرد؛ مجلس نمایندگان استیضاح را به رای می‌گذارد


مجلس نمایندگان ایالات متحده، عکس از آرشیو
مجلس نمایندگان ایالات متحده، عکس از آرشیو

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ دی، طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ را به رای می‌گذارد. تصمیم رئیس مجلس نمایندگان برای این رای گیری پس از آن است که رسانه‌ها گزارش دادند که مایک پنس درخواست برای برکناری رئیس جمهوری آمریکا را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ مایک پنس معاون رئیس جمهوری در نامه‌ای به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، درخواست او و نمایندگان برای برکناری پرزیدنت ترامپ از طریق اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را رد کرد. آقای پنس گفته چنین اقدامی به نفع کشور نیست و اکنون وقت اتحاد برای آمادگی جهت مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب است.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رئیس جمهوری اجازه می‌دهد در صورتی که رئيس جمهوری نتواند به خاطر مشکلات جسمی یا روانی کار خود را انجام دهد، با توافق بیش از نیمی از اعضای کابینه،‌ از کنگره بخواهد که اختیارات دولت را به جای رئیس جمهوری به او بدهد.

نانسی پلوسی پیشتر اعلام کرده بود ۲۴ ساعت به مایک پنس برای اعمال ماده ۲۵ فرصت می‌دهد. اکنون که پنس این درخواست را رد کرده، مجلس نمایندگان روز چهارشنبه قصد رای گیری طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ را دارد.

مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات‌ها است و انتظار می‌رود طرح استیضاح رای بیاورد. همچنین در میان نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، لیز چینی از ایالت وایومینگ، جان کاتکو از ایالت نیویورک و آدام کینزینگر از ایالت ایلینوی، اعلام کردند به استیضاح پرزیدنت ترامپ رای می‌دهند.

درصورت رای آوردن استیضاح پرزیدنت ترامپ، سنا به استیضاح رسیدگی می‌کند. احتمال اینکه سنا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ او را استیضاح کند بسیار کم است. سنا تا روز ۱۹ ژانویه (یک روز قبل از سوگند ریاست جمهوری بایدن) تعطیل است اما می‌تواند پس از این تاریخ روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.
ساعتی بعد از سخنرانی پرزیدنت ترامپ پیش از جلسه مشترک کنگره برای تائید نهایی انتخابات در شش ژانویه، هزاران هوادار پرزیدنت ترامپ به داخل ساختمان کنگره هجوم بردند و موجب شدند چند ساعت فعالیت کنگره متوقف شود. این اتفاق خشم شدید اکثر اعضای کنگره را منجر شد.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه در سفری به تگزاس، به احتمال استیضاح خود واکنش نشان داد و گفت که این کار می‌تواند به نفاق و دو دستگی بیشتر در کشور بیانجامد. وی گفت: «من از خشونت بیزارم. اکنون زمان التیام است.»در صورت تصویب، این دومین استیضاح پرزیدنت ترامپ در دوران ریاست جمهوری او است.

در صورت اجرای استیضاح پرزیدنت ترامپ، این دومین استیضاح او خواهد بود. پیشتر در پی تماس با اوکراین، رئیس جمهوری ایالات متحده استیضاح شد که با رای سنا که در اختیار اکثریت جمهوریخواه است، او از این استیضاح تبرئه شد.

XS
SM
MD
LG