لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

تلاش برخی قانون‌گذاران آمریکا برای استیضاح پرزیدنت ترامپ؛ مخالفان می‌گویند: به اختلافات دامن می‌زند


از راست: رهبر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان و رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا
از راست: رهبر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان و رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا

به دنبال حمله گروهی از حامیان پرزیدنت ترامپ به کنگره در روز چهارشنبه و تلاش برخی از اعضای کنگره برای برکناری او، سخنگوی کاخ سفید هشدار داد این اقدام به اختلافات دامن خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاد دیر سخنگوی کاخ سفید روز جمعه ۱۹ دی گفت که استیضاح دونالد ترامپ در دوازده روز باقی مانده از دوره ریاست جمهوری او، تنها به دودستگی بیشتر در کشور کمک خواهد کرد.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید در حالی مطرح می شود که نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، برای دومین بار در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در تلاش است مقدمات استیضاح او را فراهم کند.

به گزارش نشریه هیل، خانم پلوسی گفته است اگر مایک پنس معاون رییس جمهوری برای برکناری آقای ترامپ از طریق اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی اقدام نکند، قانون‌گذاران در جهت استیضاح ترامپ حرکت خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌ها، آقای پنس با فعال‌ کردن ساز و کار قانون اساسی برای زیر سئوال بردن توانایی رئیس‌جمهوری در انجام وظایف خود و در نهایت کنار گذاشتن او از قدرت در مدت باقی‌مانده تا ۲۰ ژانویه، مخالف است.

همزمان در روز جمعه، کوین مک‌کارتی رهبر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان نیز در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن خشونت و تخریب و آشوبی که شامگاه چهارشنبه در ساختمان کنگره رخ داد و غیرقابل قبول و غیردموکراتیک خواندن آن، با استیضاح رئیس جمهوری مستقر آمریکا مخالفت کرد.

وی گفت: «کشور ما فقط تقسیم نشده است. ما عمیقا آسیب دیده‌ایم. وظیفه پیش روی کنگره جدید و دولت آتی جو بایدن نمی‌تواند بیشتر از این حساس باشد ... همه از هر جناحی باید اول آمریکایی‌ها را متحد کنیم و به کشور نشان دهیم که یک انتقال مسالمت‌آمیز قدرت انجام شده است

آقای مک‌کارتی خاطر نشان کرد در این برهه زمانی، استیضاح رییس جمهوری تنها دوازده روز مانده به پایان دوره او، کشور را بیش از پیش دچار دودستگی می‌کند.

برنی سندرز نماینده ایالت ورمانت در سنا نیز در توییتی نوشت: «بعضی از مردم می‌پرسند: چرا شما رییس جمهوری که تنها چند روز دیگر بر سر کار خواهد ماند را استیضاح یا محکوم می‌کنید؟ پاسخ این است: مسبوق به سابقه است. باید روشن شود که هیچ رییس جمهوری، هم‌اکنون یا در آینده، نمی‌تواند علیه حکومت ایالات متحده طغیان کند

لیندزی گراهام سناتور ارشد جهوری‌خواه نیز در پیامی در توییتر نوشته است: «همانطور که پرزیدنت دونالد ترامپ شب گذشته بیان کرد، وقت التیام و حرکت به جلو است. اگر رییس [مجلس نمایندگان خانم] پلوسی بخواهد بر استیضاح در روزهای آخر ریاست جمهوری ترامپ اصرار کند، بیش از آن که مفید باشد، مضر خواهد بود

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که جو بایدن رییس جمهوری منتخب ایالات متحده متوجه خساراتی باشد که این کار به دنبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG