لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با طالبان و مقامات افغانستان در مورد مذاکرات صلح دیدار کرد


ژنرال مارک میلی (چپ) بعد از دیدار با رهبران طالبان، روز چهارشنبه در کابل حضور یافت.
ژنرال مارک میلی (چپ) بعد از دیدار با رهبران طالبان، روز چهارشنبه در کابل حضور یافت.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در دیداری از پیش اعلام نشده، به طور جداگانه با طالبان و دولت افغانستان گفت‌وگو کرد. دیدار با طالبان به مدت دو ساعت در دوحه پایتخت قطر برگزار شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۲۷ آذر در گزارشی اعلام کرد ژنرال میلی پس از دیدار با رهبران طالبان راهی کابل شد و در مورد مذاکرات صلح با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد. این دیدارها روز چهارشنبه ۲۶ آذر انجام شد و به دلایل امنیتی به خبرنگاران گفته شد تا زمان پایان این دیدارها، گزارشی از آن منتشر نکنند.

این دیدار در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان و عراق است. ژنرال میلی پس از این دیدارها گفت: مهم‌ترین بخش مذاکراتی که من هم با طالبان و هم با دولت افغانستان داشتم، نیاز به کاهش فوری خشونت‌ها بود.

و روز ۱۲ آذر گزارش شد دولت افغانستان و طالبان به توافقی اولیه برای ادامه دادن مذاکرات صلح دست یافته‌اند. این نخستین توافق مکتوب دو طرف در ۱۹ سال گذشته در افغانستان است.

کریس میلر،‌ وزیر دفاع موقت ایالات متحده هم اعلام کرده شمار نیروهای آمریکا تا روز ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۱ در هر یک از کشورهای افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG