لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

روزنامه‌نگاران زن افغانستانی می‌گویند طالبان آنها را از ادامه کار در رسانه‌های دولتی منع کرده‌اند


مصاحبه یک روزنامه‌نگار زن افغانستانی با آسوشیتدپرس در حالیکه هویت خود را پنهان کرده - آرشیو
مصاحبه یک روزنامه‌نگار زن افغانستانی با آسوشیتدپرس در حالیکه هویت خود را پنهان کرده - آرشیو

دست کم دو روزنامه‌نگار زن که برای یک رسانه دولتی در افغانستان کار می‌کنند گفته‌اند که طالبان به آنها اجازه کار نمی‌دهند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، طالبان از زمان ورودشان به کابل در روز یکشنبه ۲۴ مرداد، کنترل نهادهای دولتی، از جمله رسانه‌های دولتی، را در دست گرفته‌اند.

وقتی خبرنگاران رادیو تلویزیون ملی افغانستان سر کار حاضر شدند، به برخی از زنان اجازه ورود به ساختمان داده نشد.

شبنم خان دوران، مجری اخبار رادیو تلویوزیون ملی افغانستان، در ویدیویی که آنلاین منشتر شده، گفته است که همکاران مرد اجازه ورود به ساختمان را داشتند، ولی به او اجازه ورود ندادند.

خانم دوران که شش سال به عنوان روزنامه‌نگار کار کرده‌ است در این ویدیو گفت: «من، با وجود داشتن کارت شناسایی اداری، اجازه ورود نداشتم. کارمندان مرد با کارت‌های‌شان توانستند وارد شوند اما به من گفتند که چون نظام [دولت] تغییر کرده است، نمی توانم به انجام وظایف خود ادامه دهم.»

خدیجه امین، یکی دیگر از مجریان رادیو تلویزیون ملی افغانستان، به شبکه خبری خصوصی «طلوع نیوز» گفت که روز سه شنبه به او اجازه ورود به دفترش را ندادند و بعداً جلوی ورود بقیه همکاران او گرفته شد.

خانم امین گفت که با مدیر جدید منصوب شده توسط طالبان صحبت کردند، او به آنها گفت که گروه مدیریت جدید در مورد این که آیا آنها می توانند به کارکردن ادامه دهند، تصمیم خواهد گرفت.

وی افزود طالبان برنامه رادیو تلویزیون ملی را تغییر داده و «هیچ مجری زنی [در آن] نیست.»

یکی از روزنامه‌نگارنی که قبلاً در رادیو تلویزیون ملی افغانستان کار می کرد، گفت که نگران همکاران سابق خود است.

این فرد که خواسته‌ است نامش برده نشود، به صدای آمریکا گفت: «متاسفانه ما داریم به دوران طالبان بر می‌گردیم. من به شدت نگران امنیت همکارانم هستم.»

XS
SM
MD
LG