لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

جو بایدن پس از اعلام رسمی نتایج کالج انتخاباتی: احترام به خواسته مردم، در قلب دموکراسی ما قرار دارد


جو بایدن در جریان سخنرانی شامگاه دوشنبه در ویلمینگتون
جو بایدن در جریان سخنرانی شامگاه دوشنبه در ویلمینگتون

ساعتی بعد از اعلام رسمی برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی کالج انتخاباتی، جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در یک سخنرانی، خواستار یکپارچگی و اتحاد آمریکایی‌ها برای گذار صلح آمیز انتقال قدرت شد.

آقای بایدن که شامگاه دوشنبه ۲۴ آذر در شهر ویلمینگتون در ایالت دلِوِر سخنرانی می‌کرد، گفت: اهالی سیاست در آمریکا قدرت نمی‌گیرند بلکه این مردم هستند که به آنها قدرت می‌دهند. شعله دموکراسی در این کشور مدت‌ها پیش افروخته شد و ما حالا می‌دانیم هیچ چیزی - نه حتی همه‌گیری و یا حتی سوءاستفاده از قدرت، نمی‌تواند آن شعله را خاموش کند.

وی افزود: هرچقدر هم که پذیرفتن نتایج برای ما سخت باشد، احترام به خواسته مردم در قلب دموکراسی ما قرار دارد.

جو بایدن افزود: همان‌طور که در جریان مبارزات انتخاباتی هم گفتم، من رئیس جمهوری تمامی آمریکایی‌ها خواهم بود. برای کسانی که به من رای ندادند و کسانی که به من رای دادند، من به شدت تلاش می‌کنم.

مجمع گزینندگان یا کالج انتخاباتی، روز دوشنبه ۲۴، جلسه رسمی خود را برای اعلام رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده برگزار کرد و رسما جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ماه گذشته معرفی کرد.

شمارش آرای هیات گزینندگان از ایالت‌های شرق آمریکا آغاز شد و دوشنبه شب، با شمارش آرای نمایندگان ایالت کالیفرنیا، آقای بایدن از عدد ۳۰۲ گذشت و به این ترتیب با کسب حد نصاب ۲۷۰ رای مجمع گزینندگان، به عنوان رئیس جمهوری بعدی آمریکا معرفی شد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا روز ۲۰ ژانویه، بعد از مراسم سوگند، رسما کار خود را آغاز می‌کند.

XS
SM
MD
LG