لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

جو بایدن در پنجمین سالگرد توافق اقلیمی پاریس وعده اجرای طرح‌های جسورانه می‌دهد


جو بایدن و کامالا هریس
جو بایدن و کامالا هریس

بخش انگلیسی صدای آمریکا – توافق اقلیمی پاریس به پنجمین سالگرد خود نزدیک می‌شود.

این توافق تاریخی بین ۱۹۶ کشور، از جمله آمریکا، برای تقویت واکنش جهانی به تهدید تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو زمین منعقد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ اوایل سال جاری میلادی با این استدلال که توافق اقلیمی پاریس کشور را از نظر اقتصادی در وضعیتی ناعادلانه قرار می‌دهد، ایالات متحده را از آن توافق خارج کرد.

اما جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، و معاون باراک اوباما، رئیس جهوری سابق که توافق اقلیمی پاریس در زمان دولت او حاصل شد، وعده داده است پس از آغاز به کار دولت او در بیستم ژانویه آینده، آمریکا را به آن توافق بازگرداند.

از ابتکاری که بایدن و معاون او کامالا هریس معرفی کرده‌اند، به عنوان بلندپروازانه‌ترین طرحی که تاکنون یک دولت در آمریکا ارائه کرده‌ است یاد می‌شود. این طرح شامل یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۱۷۰۰ میلیارد دلاری برای تبدیل کردن ایالات متحده از دومین تولیدکننده گاز کربن جهان به کشوری با آلایندگی صفر تا سال ۲۰۵۰ است.

جو بایدن، پس از آن که توسط رسانه‌ها به عنوان پیروز انتخابات سوم نوامبر معرفی شد، جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما را به عنوان نخستین نماینده ویژه ایالات متحده در این حوزه انتخاب کرد.

تیم انتقالی بایدن گفته است کری، که توافق پاریس را به نمایندگی از ایالات متحده امضا کرد، بازتاب تعهد دولت آتی آمریکا در رسیدگی به پدیده تغییرات آب‌‌وهوایی به عنوان یک مساله فوری امنیت ملی است.

XS
SM
MD
LG