لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

واکنش نمایندگان کنگره به سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در مورد افغانستان: حفظ و حمایت از زنان در اولویت باشد


چاک شومر (راست) رهبر اکثریت دموکرات در سنا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان
چاک شومر (راست) رهبر اکثریت دموکرات در سنا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان

سخنرانی روز دوشنبه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد افغانستان با واکنش‌هایی از سوی نمایندگان کنگره آمریکا همراه شده است.

قانونگذاران آمریکایی بر حفظ امنیت زنان در افغانستان و همچنین خروج سریع کسانی‌ که در خطر هستند تاکید کردند. واکنش‌هایی که از سوی کنگره مطرح شده همچنین بر خروج ایمن نیروها و متحدان آمریکایی و حفظ جان شهروندان آسیب پذیر افغانستان، از جمله زنان و دختران، تاکید دارد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌های سنای آمریکا، با صدور پیامی گفت: «همان گونه که پرزیدنت بایدن به وضوح تشریح کرد، اولویت اول ما خروج سالم و سلامت آمریکایی‌ها، شرکا و متحدان‌مان و شهروندانی در افغانستان است که پا به پای ما همکاری کرده‌اند و حالا جانشان در خطر است.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، نیز با صدور بیانیه‌ای گفت: «بسیار مهم است که ایالات متحده و جامعه جهانی با هم همکاری کنند تا مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران را که در معرض خطر بزرگی هستند، حفظ کنند.»

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، هم با صدور بیانیه‌ای گفت: «رئیس جمهوری آمریکا در یک مورد درست می‌گوید: مسئولیت نهایی با او است. او یک برنامه جامع برای خروج سالم و سریع تمامی آمریکایی‌ها از افغانستان، هدف قرار دادن تروریست‌ها در هر جا که پناه گرفته باشند، و امینت مرزی به آمریکا بدهکار است.»

باب منندز، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنا، به همراه سناتور جین شاهین، نامه‌ای به جو بایدن و آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا، نوشته است. این سناتورها در این نامه که ۴۴ سناتور از هر دو حزب آن را امضا کرده‌اند، از آقای بایدن خواسته‌اند که سریعا دست به کار شود و جان زنانی را که در افغانستان در مناصب رهبری و مدیریتی هستند، نجات دهد.

XS
SM
MD
LG