لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

در واکنش به کودتا؛ پرزیدنت بایدن دستور به تحریم فرماندهان نظامی برمه داد


U.S. President Joe Biden delivers remarks on the political situation in Myanmar at the White House in Washington
U.S. President Joe Biden delivers remarks on the political situation in Myanmar at the White House in Washington

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به کودتا در برمه دستور به اعمال تحریم علیه برخی فرماندهان نظامی این کشور و اعضای درجه یک خانواده‌های آنها داد.

پرزیدنت جو بایدن روز چهارشنبه ۲۲ بهمن در کنار معاونش کامالا هریس طی یک سخنرانی کوتاه از کودتای نظامی اخیر در میانمار (برمه) ابراز نگرانی کرد و گفت که برقراری دموکراسی در آن کشور همواره مورد نگرانی هر دو حزب سیاسی آمریکا بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد برای تحریم فرماندهان نظامی در برمه یک فرمان اجرایی صادر کرده و از ارتش برمه خواست رهبران دموکراتیک و فعالان سیاسی بازداشت شده، از جمله آنگ سان سوچی، را فورا آزاد کند.

او همچنین گفت که همراه با رهبران کنگره و همچنین با متحدان آمریکا در جهان، به ویژه در منطقه اقیانوس هند و آرام، از نزدیک تحولات میانمار را پیگیری می‌کند.

پرزیدنت بایدن پیش از این نیز در بیانیه‌ای اقدامات اخیر نظامیان در میانمار (برمه) را «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خوانده و بر موضع ایالات متحده در حمایت از دموکراسی تاکید کرده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه جداگانه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید، خواستار آزادی مقامات رسمی دولت میانمار از سوی رهبران ارتش این کشور شد.

آنتونی بلینکن گفت که ایالات متحده درکنار مردم برمه برای رسیدن به دموکراسی،‌ آزادی،‌صلح و پیشرفت ایستاده است.

بامداد دوشنبه ۱۳ بهمن رسانه‌ها اعلام کردند ارتش این کشور بعد از بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر و شماری از چهره‌های حزب حاکم در میانمار، اعلام وضعیت فوق العاده کرده و قدرت را به دست گرفته است.

ائتلاف ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشت نوامبر توانست ۸۳ درصد آرا را کسب کند و پیروز شد اما ارتش اعلام کرد در این انتخابات تقلب شده و نتیجه آن را نپذیرفت. این دومین انتخابات آزاد در میانمار پس از پایان حکومت نظامیان در سال ۲۰۱۱ بود.

XS
SM
MD
LG