لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

وزیر خارجه آمریکا: خبر مبادله زندانیان دقیق نیست؛ اولویتی بالاتر از آزادی شهروندان آمریکایی در ایران نیست


آنتونی بلینکن در دیدار با دومینیک راب
آنتونی بلینکن در دیدار با دومینیک راب

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در کنفرانس خبری مشترک در لندن از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که اتباع آنها را به شکل خودسرانه و غیر قانونی در زندانهای ایران به سر می برند هرچه زودتر آزاد کنند. این کنفرانس خبری پیش از آغاز کنفرانس وزرای خارجه گروه هفت برگزار شد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره دستیابی به توافق با مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر تبادل زندانیان این خبر را مردود دانست و خواستار آزادی شهروندان کشورش از زندانهای جمهوری اسلامی ایران شد.

آنتونی بلینکن گفت: در مورد آزادی شهروندان در بندمان در ایران، اولا بگویم؛ این مساله ای است که ما بر آن در هر فرصتی اصرار داریم. من هیچ اولویتی بالاتر از اینکه شهروندان آمریکایی زندانی و گروگان را که به صورت خودسرانه زندانی اند به خانه شان، ایالات متحده برگردانم. حالا در هر کشوری که هستند. همانگونه که دامنیک هم به آن اشاره کرد؛ گزارشهایی که از تهران رسیده دقیق نیست. آمریکا و بریتانیا از نزدیک در این مساله در حال رایزنی هستند. همانگونه که گفتم در برگرداندن همه آمریکایی‌ها به خانه بسیار جدی هستم.

دامنیک راب وزیر خارجه دولت بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز در این کنفرانس خبری حصول توافق با مقامات ایران در مورد آزادی نازنین زاغری رتکلیف در ازای پرداخت بدهی فروش تحویل داده نشده تانک به ایران، را رد کرد.

آقای راب گفت: درباره وضعیت نازنین باید بگویم که ما ماه‌هاست که با پشتکار در تلاشیم آزادی او را محقق کنیم. باید بار دیگر بگویم که این وظیفه ایران است که بدون هیچگونه پیش شرطی افرادی را که به صورت خودسرانه و بنا به دیدگاه ما غیر قانونی زندانی کرده است آزاد کند. متاسفانه باید بگویم که خبرها تاکنون در مورد آزادی قریب الوقوع او دقیق نیستند.

این دو مقام همچنین درباره راه‌های مقابله با چین و روسیه صحبت کردند و روز آزادی مطبوعات را گرامی داشتند.

مرکز حقوق بشر ایران این هفته گزاش داد در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری شهروندان ایرانی-بریتانیایی، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.

XS
SM
MD
LG