لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

آنتونی بلینکن: راه برای دیپلماسی باز و توپ در زمین ایران است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که آمریکا به وضوح گفته راه دیپلماسی باز و توپ در زمین ایران است، ولی ایران دارد به مسیر خطایی می‌رود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه ۱۳ اسفند در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ‌پی‌بی‌اس گفت: «ما به وضوح گفته‌ایم راه دیپلماسی باز است. اتحادیه اروپا که عضوی از توافق اصلی است، همه طرف‌های دیگر - شرکای اروپایی‌ ما، روسیه، چین، و ایران، و ما - را دعوت کرد تا گفت‌‌وگو را در مورد بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای، شروع کنیم. ما پاسخ مثبت دادیم، ایران پاسخ منفی داد.»

آنتونی بلینکن افزود:‌ «خواهیم دید در مسیر پیش رو چه خواهند کرد. ما به وضوح گفته‌ایم که راه دیپلماسی باز است. توپ در زمین ایران است که تصمیم بگیرد آیا با آن موافقت می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد این که آیا ایالات متحده لغو تحریم‌ها را بررسی می‌کند یا نه گفت: «ما تصریح کردیم ایران باید به رعایت کردن تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای بازگردد و اگر چنین کرد، ما هم همین کار را می‌کنیم. و اگر چنین کنند، برخی معافیت از تحریم‌ها داده می‌شود.»

آنتونی بلینکن گفت:‌ «ولی باز هم باید گفت، ما خیلی از آن فاصله داریم. متاسفانه ایران به سمت خطایی می‌رود. [ایران] به برداشتن گام‌هایی برای شماری از محدودیت‌های توافق [برجام] ادامه می‌دهد، خطر برنامه خود را کم نکرده و آن را خطرناک‌تر می‌کند. پس اولین و مهم‌ترین موضوع این است که ما می‌خواهیم ببینیم که ایران به اجرای تعهدات خود بازمی‌گردد.»

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشینگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG