لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: دولت پرزیدنت بایدن تا آزادی همه شهروندان آمریکایی که ناعادلانه در ایران بازداشت هستند، از پا نمی‌نشیند


ند پرایس،‌سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
ند پرایس،‌سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از گفت‌وگوی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با خانواده شهروندانی که در بازداشت «ناعادلانه» هستند، خبر داد و گفت دولت پرزیدنت بایدن تا زمان بازگشت آن‌ها، از پا نمی‌نشیند.

آقای پرایس روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند در توئیتر نوشت: راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در حال گفت‌وگو با تمامی خانواده آمریکایی‌هایی است که عزیزان آن‌ها ناعادلانه در ایران بازداشت یا ناپدید شده‌اند.

وی افزود: دولت پرزیدنت بایدن تا زمان آزای و بازگشت تمامی عزیزان این خانواده‌ها، از پا نمی‌نشیند.

اشاره به تلاش برای دیپلماسی با ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین ساعاتی پیش از این توئیت، در جریان کنفرانس خبری روزانه با خبرنگاران با اشاره به این که در تحریم‌های امروز آمریکا علیه یمن، نام ایران هم آورده شده، گفت: ما در بیانیه امروز اعلام کردیم که دامن زدن بر آتش مناقشه در یمن از سوی ایران غیرقابل انکار است. ایران تنش‌ها را از حد فراتر برده است.

ند پرایس افزود: پرزیدنت بایدن پیش از انتخابات و پس از آن پیشنهاد کرد، اجرای تعهدات در مقابل اجرای تعهدات. این یعنی اینکه ایران به تعهدات در قالب توافق هسته‌ای برجام بازگردد و ایالات متحده هم همین کار را خواهد کرد. سپس آن توافق را طولانی‌تر و قوی‌تر کرده و آن را به کار گرفته که این جا اهمیت آن مشخص می‌شود، تا زمینه‌ای شود تا ضمن مذاکرات به توافقی دیگر که حوزه‌های فعالیت‌ بدخواهانه را دربرگیرد، برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: ما در مورد برنامه موشکی ایران صحبت کردیم ولی وقتی صحبت از فعالیت‌های بدخواهانه ایران می‌شود، باید در مورد ماجراجویی‌های خطرناک ایران در منطقه حرف بزنیم. این به طور قطع، حوزه‌ای است که ما در پی بررسی هستیم و در حالی که به پیش می‌رویم، به آن خواهیم پرداخت چرا که به وضعیت قابل اشتعال که در یمن ایجاد شده، منتهی می‌شود.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر و در جریان اعلام تحریم‌ها علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن گفته بود «دخالت ایران در یمن بر آتش این مناقشه دامن می‌زند، و خطر وخیم‌تر شدن وضعیت، اشتباه محاسبه، و بی‌ثباتی منطقه را افزایش می‌هد. انصارالله از تسلیحات، اطلاعات، آموزش، و حمایت ایران برای اجرا کردن حملاتی که غیرنظامیان و زیرساخت‌های یمن و عربستان سعودی را هدف می‌گیرد، استفاده می‌کند.»

XS
SM
MD
LG