لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

پرزیدنت بایدن: حمله آمریکا به شبه نظامیان در سوریه، مطابق اصل حق دفاع از خود بود


پرزیدنت بایدن
پرزیدنت بایدن

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در نامه‌ای به رهبران کنگره گفت دستور او برای حمله به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، مطابق با «اصل حق دفاع از خود» بوده است.

پرزیدنت بایدن در نامه خود به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، ضمن اشاره به حملات اخیر شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق، نوشته است ایالات متحده این اقدام را بر اساس حق ذاتی دفاع از خود، مطابق با ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، انجام داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در این نامه تصریح کرده که دستور اقدام نظامی را بر اساس مسئولیتش برای حفاظت از شهروندان ایالات متحده در داخل و خارج از کشور و در راستای پیشبرد امنیت ملی و منافع سیاست خارجی آمریکا، مطابق با اختیارات قانون اساسی خود و به عنوان فرمانده کل قوا و ریاست قوه مجریه صادر کرده است.

ارتش آمریکا پنجشنبه شب مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را در سوریه، و در نزدیکی مرز عراق، هدف حملات هوایی قرار داد. عملیاتی که در پاسخ به حملات راکتی اخیر به اطراف فرودگاه بین‌المللی اربیل در نزدیکی محل استقرار نیروهای آمریکایی در ماه گذشته، که جان یک پیمانکار غیرنظامی را گرفت، انجام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا پس از انجام این حمله گفت ایران باید به تصمیم او برای تایید عملیات نظامی در سوریه به عنوان هشدار نگاه کند که حمایتش از شبه‌نظامیانی که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، پیامد خواهد داشت.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته هدف از حمله، ارسال این پیام روشن به ایران بود که اقدامات این کشور بدون مجازات نخواهد ماند.

XS
SM
MD
LG