لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

به رغم واکسیناسیون نیمی از جمعیت آمریکا، شیوع کووید۱۹ در میان افراد واکسینه نشده همچنان با شدت قبل ادامه دارد


هواداران تیم بیسبال «نیویورک ینکیز» بدون ماسک در حمایت از تیم خود فریاد می‌زنند (عکس از آرشیو)
هواداران تیم بیسبال «نیویورک ینکیز» بدون ماسک در حمایت از تیم خود فریاد می‌زنند (عکس از آرشیو)

روند نزولی موارد کووید-۱۹ در آمریکا برای نیمی از جمعیت کشورکه واکسینه نشده‌اند، چشم‌اندازی خوشبینانه و غیرواقعی ترسیم کرده است.

به گزارش واشنگتن پست، همزمان با واکسیناسیون شمار بیشتری از مردم در آمریکا، موارد کووید-۱۹ هنوز هم به ویژه در افرادی که واکسن نزده‌اند بالا است.

نتیجه یک تحقیق که توسط روزنامه واشنگتن پست با لحاظ کردن مؤلفه واکسیناسیون در آمار موارد ابتلا، بستری شدن، و مرگ ناشی از کووید۱۹ تهیه شده است نشان می‌دهد که در بعضی از مناطق گسترش ویروس در بین افراد واکسینه نشده، همچنان ادامه دارد.

ارقام امیدبخش ملی نشان می‌دهد که تعداد موارد کرونا رو به کاهش است و همین باعث شده است که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا حدود دو هفته پیش رهنمود‌های مربوط به الزام زدن ماسک صورت را تغییر دهد. حتی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به مردم توصیه کرد که ماسک خود را بردارند و لبخند بزنند.

اما محاسبات انجام شده با لحاظ کردن واکسیناسیون افراد نشان می‌دهد که درصد موارد ابتلا به کرونا در بین افراد واکسینه نشده مستعد بیمار شدن در واقع به طور متوسط ۷۳ درصد بیشتر از ارقام استاندارد - یعنی با احتساب هر دو گروه واکسینه شده و واکسینه نشده - منتشر شده است.

با در نظر گرفتن این مهم می‌‌توان چنین نتیجه گرفت که میزان مرگ و میر در آمریکا تقریباً به اندازه دو ماه پیش است و تنها به میزان بسیار ناچیزی پایین آمده است. به گفته کارشناسان، در واقع افراد واکسینه نشده پیام اشتباهی دریافت می‌کنند.

لین گُلدمن، رئیس انستیتوی میلکنِ کالج بهداشت عمومی دانشگاه جرج واشینگتن، می گوید: «آنها فکر می‌کنند که اگر ماسک نزنند، در امان هستند. این طور نیست.»

وی افزود: «به نظر می‌آید که موارد [کرونا] کم شده است، به نظر می‌آید که وضع بهتر شده است، ولی [وضع] برای آنهایی که واکسینه نشده‌ا‌ند، لزوماً بهتر نیست.»

در حقیقت این تحقیق نشان داده است که میزان شیوع بیماری، به ویژه در بین افراد واکسینه نشده که در مجامع و گردهمایی‌های بزرگ و کوچک بدون ماسک شرکت می‌کنند، به همان میزان اوج شیوع کووید۱۹ در زمستان گذشته است.

XS
SM
MD
LG