لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

پرزیدنت بایدن: اگر کاملا واکسینه شده‌اید دیگر نیاز نیست ماسک بزنید


پرزیدنت بایدن و معاون او برای نخستین بار بدون ماسک برای یک سخنرانی حاضر شدند. او پیشتر همیشه تا زمان قرار گرفتن پشت تریبون، ماسک بر صورت داشت.
پرزیدنت بایدن و معاون او برای نخستین بار بدون ماسک برای یک سخنرانی حاضر شدند. او پیشتر همیشه تا زمان قرار گرفتن پشت تریبون، ماسک بر صورت داشت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه در سخنانی در کاخ سفید دستور العمل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها برای لغو دستور استفاده از ماسک برای افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند را خبر بزرگی در مقابله با ویروس کووید-۱۹ عنوان کرد.

برپایه این دستور العمل افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند می‌توانند بدون استفاده از ماسک در اکثر اماکن مسقف و غیر مسقف حاضر شوند.

پرزیدنت بایدن که پیش از این همیشه تا پیش از ایستادن پشت تریبون ماسک بر صورت داشت، روز پنجشنبه بدون ماسک در محل سخنرانی خود در باغ رز کاخ سفید حضور یافت و با تقدیر از همکاری مردم آمریکا برای دریافت به موقع واکسن ضد کرونا، گفت که برداشتن ماسک صورت، خبر بزرگی در مسیر چیره شدن بر این همه‌گیری است.

وی گفت: «امروز روز بزرگی برای آمریکا درمسیر نبرد طولانی ما با ویروس کرونا است. چند ساعت پیش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها اعلام کرد که از این پس استفاده از ماسک را برای افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند توصیه نمی‌کنند. این دستور‌العمل قابلیت اجرا در اماکن مسقف و باز را دارد. به نظر من این دستاورد بزرگی است. روز بزرگی است. دستیابی به آن از طریق موفقیت در واکسینه کردن بسیار سریع تعداد زیادی از آمریکاییان محقق شد.»

بر پایه جدیدترین آمار ارائه شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، حدود ۱۵۵ میلیون نفر در آمریکا دست کم یک دز از واکسن‌های دو نوبتی را دریافت کرده‌اند. همچنین حدود ۱۱۹ میلیون نفر، یعنی نزدیک به سی و شش درصد مردم آمریکا، کاملا واکسینه شدند.

پرزیدنت بایدن در این سخنرانی خطاب به افرادی که هنوز واکسینه نشده‌اند گفت: «یا واکسینه شوید و یا تا زمانی که واکسینه نشده‌اید، ماسک بزنید. یا واکسینه شدن و یا ماسک زدن. خود را واکسینه کنید.»

پرزیدنت بایدن در پاسخ به پرسشی در مورد این که چگونه ادامه استفاده از ماسک برای افرادی که هنوز واکسینه نشده‌اند اعمال خواهد شد، گفت که این برعهده خود مردم است که رعایت کنند؛ زیرا قرار نیست دستور بازداشت افرادی که هنوز واکسن نزده‌اند و ماسک نمی‌زنند صادر شود.

او ادامه داد باور دارد که آمریکاییان برای جان بستگان و همسایگانشان ارزش قائلند و آنها را در معرض خطر قرار نمی‌دهند.

برپایه دستورالعمل جدید، افراد کاملا واکسینه شده هنوز هم باید در اماکن شلوغ مانند اتوبوس، هواپیما، بیمارستان‌ها، و خانه سالمندان ماسک بزنند. این راهکار جدید با لغو فاصله‌گیری اجتماعی، مسیر را برای بازگشایی مدارس، و برگشتن کارمندان به سر کار هموار می کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG