لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

واکنش‌ها به رهنمود جدید کنار گذاشتن ماسک توسط افراد واکسینه شده؛ از لغو سریع الزامی بودن ماسک تا برخورد محتاطانه


چندین ایالت محدودیت استفاده از ماسک را لغو کردند
چندین ایالت محدودیت استفاده از ماسک را لغو کردند

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در رهنمود تازه خود اعلام کرد افرادی که کامل واکسینه شده‌اند می‌توانند بدون ماسک یا رعایت فاصله اجتماعی به فعالیت‌های خود در فضای باز یا بسته ادامه دهند.

روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، گفت: «اگر كاملاً واكسینه شده باشید، می توانید كارهایی را كه به دلیل همه گیری کرونا متوقف كرده بودید آغاز كنید.»

استفاده از ماسک همچنان در هواپیما، قطار، و اتوبوس لازم است و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا قرار است رهنمود سفر و توصیه‌های بهداشتی برای مدارس را نیز به روز کند.

خانم والنسکی تصمیم الزام به استفاده از ماسک در کسب و کارها و دیگر مکان‌هایی که مردم تجمع می‌کنند را به عهده مقامات محلی گذاشت و گفت شمار موارد ابتلا و واکسیناسیون در هر منطقه اساس این تصمیم‌گیری خواهد بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از این تصمیم استقبال کرد و روز اعلام این خبر را «روزی عالی در آمریکا» خواند.

به گزارش خبرگزاری «سی ان ان»، آقای بایدن همچنین در جلسه‌ای که با تعدادی از سناتورها در کاخ سفید داشت ماسک خود را برداشت.

از آنجایی که گفته می‌شود افراد واکسینه شده به ندرت بیمار می‌شوند و یا ویروس را منتقل می‌کنند، این خبر با استقبال کارشناسان بهداشتی همراه شد.

دکتر آنتونی فاوچی به «سی ان ان» گفت این تصمیم به معنای پایان همه‌گیری در آمریکا نیست، اما نشان می‌دهد آمریکایی‌ها یک گام به زندگی عادی نزدیکتر شده‌اند.

پس از انتشار این رهنمود، تعدادی از ایالت‌های آمریکا محدودیت استفاده از ماسک را فورا لغو کردند.

برخورد محتاطانه با این رهنمود

با این حال، تعدادی از مقامات، صاحبان کسب و کارها و مردم محتاطانه با این رهنمود برخورد کردند.

به گزارش «واشنگتن پست»، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت نماینده‌ها همچنان باید در داخل ساختمان مجلس ماسک بزنند؛ چرا که هنوز تمامی افراد واکسینه نشده‌اند. این تصمیم خانم پلوسی با اعتراض تعدادی از نماینده‌ها همراه شد و ۳۴ نفر از قانونگذاران جمهوری‌خواه در نامه‌ای از او خواستند تا محدودیت‌ها را بردارد.

در عین حال، هنوز عده‌ای از مردم آمریکا می‌گویند به استفاده از ماسک در مکان‌های سربسته ادامه خواهند داد؛ چرا که از واکسینه بودن افراد غریبه مطمئن نیستند.

همچنین، کودکان که هنوز واکسن نزده‌اند بر اساس این رهنمود باید به استفاده از ماسک ادامه دهند و این، کار والدین را برای توجیه شرایط دشوارتر کرده است.

در عین حال، تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ مانند «استارباکس» نیز گفته‌اند فعلا قانون زدن ماسک در مغازه را حفظ می‌کنند.

XS
SM
MD
LG