لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح دوباره پرزیدنت دونالد ترامپ رای داد


نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان تصویب استیضاح پرزیدنت ترامپ را اعلام کرد.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان تصویب استیضاح پرزیدنت ترامپ را اعلام کرد.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا عصر روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه (به وقت واشنگتن) پس از حدود هفت ساعت بحث و گفت‌وگو، رأی به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دادند.

در حالی که تنها یک هفته به پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ مانده ‌است، ۲۳۲ نماینده به استیضاح او رای موافق دادند و ۱۹۷ نماینده با آن مخالفت کردند.

در این رای‌گیری ۱۰ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان هم به استیضاح رای مثبت دادند.
در این رای‌گیری ۱۰ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان هم به استیضاح رای مثبت دادند.

اسناد و مصوبه استیضاح باید برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری یا تبرئه رئیس جمهوری به سنا ارسال شود.

استیضاح پرزیدنت ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» پس از حمله گروهی از هواداران او به جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در دستور کار قرار گرفت. حمله روز ۱۷ دی به کنگره آمریکا باعث شد یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شوند. این حمله مورد تقبیح و اعتراض مقامات ارشد ایالات متحده قرار گرفت.

رأی مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در اختیار دموکرات‌ها است، غیرقابل انتظار نبود. این مجلس قبلا هم در زمستان سال گذشته دونالد ترامپ را استیضاح کرده بود، اما سنا او را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

همزمان با این جلسه پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای خواستار پرهیز از هرگونه خشونت و خرابکاری شد و گفت: این چیزی نیست که مورد حمایت من و آمریکا باشد. من از همه آمریکایی‌ها می‌خواهم که کمک کنند تا تنش‌ها کاهش یابد و خونسردی حاکم شود. با تشکر.»

سنای تحت کنترل هم‌‌حزبی‌های رییس جمهوری قصد ندارد برای رسیدگی به استیضاح و برگزاری محاکمه، جلسه اضطراری تشکیل بدهد. سنا تا ۱۹ ژانویه، یک روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، تعطیل است.

با رد برگزاری نشست اضطراری در سنا از سوی میچ مک‌کانل، به نظر می رسد که احتمال برکناری ترامپ پیش از پایان ریاست جمهوری اش منتفی است.

احتمال دارد سنا بعد از پایان دوره ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، روند استیضاح را برگزار کند. با این حال برخی دموکرات‌ها می‌گویند در آن زمان کنگره باید بر روی بررسی صلاحیت وزرای دولت بایدن تمرکز کند. در صورتی که آقای ترامپ در استیضاح محکوم شود، از تصدی مناصب فدرال محروم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG