لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

در صورت تصویب، روند استیضاح دوم پرزیدنت ترامپ‌ چطور اجرا خواهد شد


بررسی طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه آغاز شد
بررسی طرح استیضاح پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه آغاز شد

مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، را به دلیل تشویق کردن طرفدارانش برای هجوم به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح کند؛ رویدادی که در صورت رأی آوردن، نام پرزیدنت ترامپ را به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا که دو بار استیضاح شده است، در تاریخ ثبت خواهد کرد.

به گزارش اسوشییتدپرس، انتظار نمی‌رود مجلس سنای کنونی که تحت رهبری جمهوریخواهان است، پیش از مراسم تحلیف جو بایدن در روز بیستم ژانویه جلسه‌ای را در این رابطه برگزار کند، اما دموکرات‌ها بر این باورند که این اقدام مجلس پیام مهمی برای کشور دارد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در مطلبی به چگونگی روند استیضاح پرداخته است:

روند رایج استیضاح به این شکل است که تحقیقات انجام می‌گیرند و شواهد موجود به کمیته قضایی مجلس فرستاده می‌شود. آن کمیته سپس جلساتی را تشکیل می‌دهد و نتایج کامل را به مجلس ارائه می‌کند. در سال ۲۰۱۹ نیز که دونالد ترامپ بر سر پرونده اوکراین استیضاح شد همین اتفاق افتاد و آن پروسه سه ماه طول کشید.

این بار، با توجه به اینکه بیشتر اعضای کنگره شاهد سخنان پرزیدنت ترامپ خطاب به حامیان خود بوده‌اند و هنگام هجوم طرفداران او در ساختمان کنگره حضور داشتند، طرح استیضاح به طور مستقیم برای رأی به مجلس فرستاده شد.

پس از تصویب طرح استیضاح در مجلس چه اتفاقی می‌افتد؟

به محض آن که مجلس به استیضاح رأی بدهد، طرح و شواهد موجود به سنا ارسال می‌شود و پس از برگزاری جلسات، آراء نهایی برای محکومیت یا تبرئه گرفته خواهد شد.

روز سه‌شنبه، دوازدهم ژانویه، پنج نماینده جمهوریخواه حمایت خود را از استیضاح دونالد ترامپ اعلام کردند. در سال ۲۰۱۹، هیچ نماینده جمهوریخواهی از استیضاح حمایت نکرده بود.

در جلسه روز چهارشنبه، دموکرات‌ها در مورد یک اتهام خاص بحث می‌کنند و آن «تحریک به شورش» است.

زمانی که مجلس طرح استیضاح را تصویب کند، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، می‌تواند در مورد زمان ارسال آن به سنا تصمیم بگیرد. سنا قرار نیست جلسات خود را تا نوزدهم ژانویه – یک روز پیش از مراسم تحلیف – از سر بگیرد.

نقش سنا چیست؟

سنا در مورد محکومیت و یا تبرئه رئیس جمهوری تصمیم‌گیری می‌کند.

برای محکومیت، دو سوم مجلس سنا باید رأی مثبت بدهند که در حال حاضر بعید است چنین شود. با این حال، برخی از جمهوریخواهان از پرزیدنت ترامپ خواسته‌اند که استعفا دهد.

برخی از جمهوریخواهانی که با اقدامات اخیر رئیس جمهوری آمریکا مخالف هستند معتقدند استیضاح، به اختلافات و شکاف دامن می‌زند.

سال گذشته نیز تنها میت رامنی، سناتور جمهورخواه از ایالت یوتا، به محکومیت ترامپ رأی مثبت داده بود.

حتی اگر جلسه محاکمه سنا بعد از دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ برگزار شود، این امر هنوز می‌تواند برای نامزدی دوباره او برای سمت ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۴ مانع ایجاد کند.

دموکرات‌ها معتقدند حتی اگر سنا به محکومیت پرزیدنت ترامپ رأی ندهد، باز هم این کار را ادامه خواهند داد تا به گفته برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت، «هیچ رئیس جمهوری نتواند چه اکنون و چه در آینده علیه دولت آمریکا شورش راه بیاندازد.»

XS
SM
MD
LG