لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

فرمانده سنتکام: با کشته شدن سلیمانی ایران دچار «آشفتگی» شده است


ژنرال کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام
ژنرال کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام

کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام، می‌گوید که به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی ایالات متحده در ماه ژانویه، و پس از آن با توجه به خسارت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا، توانایی‌های ایران در زمینه تصمیم‌گیری با «آشفتگی» روبرو شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی بلومبرگ، ژنرال مکنزی در همین حال گفته است که انتظار دارد ایران به تمرکز خود بازگشته و تلاش برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از منطقه را از سر بگیرد.

فرمانده سنتکام در مصاحبه تلفنی با بلومبرگ که روز پنجشنبه ۱۹ تیر انجام شده گفت: «ایران این را تشخیص می‌دهد که ما این توانایی را داریم که [پیامد] هرگونه حمله مستقیم یا غیرمستقیم آنها علیه ما، یا علیه شرکا یا متحدانمان را برای [ایران] بسیار دردآور کنیم.»

ژنرال مکنزی افزود: «در حال حاضر اوضاع نسبتا آرام است که به نظر من این امر تا حدی به دلیل وضعیت آنها پس از حمله ژانویه [کشته شدن قاسم سلیمانی] است و فکر می‌کنم آنها هنوز مشغول بررسی هستند که چه کار می‌خواهند بکنند.»

او افزود که نمی‌توان به سکوت ایران خیلی اطمینان کرد.

فرمانده سنتکام در توضیح این موضوع گفت: «من درسی که پاییز سال گذشته گرفتیم را به یاد دارم. در آن زمان در یک دوره آرامش نسبی به سر می‌بردیم که ناگهان آنها به آرامکو حمله کردند. ... من هیچ اطمینانی به دوران آرامش ندارم و در این زمان‌ها است که از قضا من با جدیت بررسی این که ایرانی‌ها ممکن است چه کار کنند، را آغاز می‌کنم؛ چرا که به نظرم هدف بلندمدت آن‌ها، بیرون راندن ما است.»

XS
SM
MD
LG