لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

گزارش پرزیدنت ترامپ از اقدامات نظامی آمریکا به کنگره؛ حذف قاسم سلیمانی و استقرار نیرو در خاورمیانه برای مقابله با رژیم ایران


President Donald Trump speaks in an address to the nation from the Oval Office at the White House about the coronavirus Wednesday, March, 11, 2020, in Washington. (Doug Mills/The New York Times via AP, Pool)
President Donald Trump speaks in an address to the nation from the Oval Office at the White House about the coronavirus Wednesday, March, 11, 2020, in Washington. (Doug Mills/The New York Times via AP, Pool)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در گزارش تفصیلی به رهبران کنگره، اقدامات نظامی دولت ایالات متحده برای محافظت از منافع آمریکا در جهان، از جمله مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده است.

پرزیدنت ترامپ در گزارش خود به رئیس مجلس نمایندگان و رئیس موقت سنا که برای مطلع کردن کنگره از وضعیت تجهیز و استقرار نیروهای مسلح آمریکا برای نبرد ارائه شده، دلیل هدف قرار دادن قاسم سلیمانی توسط نیروی هوایی آمریکا را تشریح کرده است.

او در بخشی از این گزارش آورده است: همان طور که گزارش شد، من روز اول ژانویه حمله‌ای را در عراق برای هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به افزایش حملات ایران و شبه نظامیان مورد حمایت آن به نیروهای آمریکایی و منافع ما در خاورمیانه، هدایت کردم.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرده است: من این اقدام را برای محافظت از آمریکائیان و بازداشتن ایران از اقدام به حمله یا حمایت از حمله به نیروهای آمریکایی و منافع آمریکا، برای پایین آوردن توان ایران و شبه نظامیان مورد حمایت نیروی قدس سپاه برای حمله و پایان بخشیدن به افزایش راهبردی حملات ایران علیه منافع آمریکا، فرماندهی کردم.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از گزارش خود اعلام کرد که نیروهای مسلح آمریکا برای حفاظت از نیروها و منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه در برابر اقدامات خصمانه رژیم ایران و نیروهای تحت حمایت آن در عربستان سعودی مستقر شدند.

این گزارش افزوده است که این نیروها که با هماهنگی دولت پادشاهی عربستان سعودی فعالیت می کنند، امکانات دفاعی هوایی و موشکی ارائه می‌کنند و از عملیات هواپیماهای جنگنده آمریکا پیشتیبانی می‌کنند.

در این گزارش همچنین به استقرار نیروهای و تجهیزات نظامی آمریکا در عراق، سوریه، ترکیه، اردن، لبنان، منطقه شرق آفریقا، افغانستان، فیلیپین و کوبا نیز اشاره شده است.

عملیات نیروهای آمریکایی علیه القاعده، طالبان و نیروهای وابسته که هدف اقدامات ضدتروریستی قرار گرفتند، از دیگر بخش‌های این گزارش است.

XS
SM
MD
LG