لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

سه‌شنبه حساس هسته‌ای در وین؛ خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به اتریش گزارش می‌دهد


گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا در وین اتریش حضور دارد
گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا در وین اتریش حضور دارد

روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ موعدی است که برای دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و ایران در وین مقرر شده است؛ دیداری که هنوز جزئیات حضور ایالات متحده آمریکا در آن مشخص نیست و همچنین مشخص نیست که آیا می‌تواند به نقطه عطفی در مذاکرات تبدیل شده و آن گونه که جمهوری اسلامی می‌خواهد زمینه‌ساز برچیده شدن برخی از تحریم‌ها شود یا خیر.

گیتا آرین، خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به وین گزارش می‌دهد که در این بین، آن چه ماجرا را پیچیده‌تر کرده اصرار مقامات جمهوری اسلامی بر این است که مذاکره‌ای با آمریکا در پیش نخواهد بود اما اشاره مقامات ایالات متحده به «مذاکره غیرمستقیم» و حضور کارگروه آمریکایی در وین، این فرضیه را تقویت می‌کند که شاید دیداری رودررو صورت نگیرد اما گفت‌وگوی غیرمستقیم و یا انتقال موارد مدنظر طرفین صورت خواهد گرفت.

گیتا آرین می‌گوید در هر صورت، جلسه روز سه‌شنبه شروعی دوباره خواهد بود؛ هرچند ممکن است مانند توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ روندی بسیار طولانی داشته باشد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا اعلام کرده بود که تهران برای احیای برجام «عجله‌ای» ندارد. او همچنین گفت ایران حاضر است به توافق اصلی برگردد در صورتی که آمریکا تحریم ها را به طور ملموس بردارد و تهران این امر را «راستی آزمایی» کند.

صدای آمریکا مذاکرات هسته‌ای وین را در ویژه‌برنامه‌ای با اجرای سیامک دهقانپور و گزارش‌های گیتا آرین از وین پوشش خواهد بود که در آن کارشناسان، تحلیلگران و سایر خبرنگاران صدای آمریکا شما را با ابعاد مختلف این مذاکرات آشنا خواهند کرد.

این برنامه ویژه ساعت ۹ شب سه شنبه به وقت ایران (۱۲:۳۰ به وقت واشنگتن) پخش خواهد شد:

ویژه برنامه صدای آمریکا | مذاکرات هسته‌ای وین با حضور آمریکا و ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00
XS
SM
MD
LG